RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Izraeli blen 40,000 tenda për evakuimin e Rafah-ut

izraeli-blen-40,000-tenda-per-evakuimin-e-rafah-ut

Një zyrtar izraelit ka thënë për Associated Press se Izraeli po blen 40,000 tenda për t’u përgatitur për evakuimin e palestinezëve nga Rafah.

Zyrtari izraelit, duke folur për agjencinë e lajmeve në kushte anonimiteti, sepse zyrtari nuk ishte i autorizuar të fliste me mediat, tha se tendat ishin pjesë e përgatitjeve për një operacion të parashikuar në qytetin jugor të Gazës.

Izraeli ka thënë më parë se ka një plan për të evakuuar civilët përpara ofensivës së tij në Rafah dhe Ministria e Mbrojtjes publikoi një tender që kërkon një furnizues të tendave më herët gjatë ditës.

Izraeli pretendon se Rafah është bastioni i fundit i Hamasit dhe thotë se do të dërgojë trupa tokësore në qytet.

Por komuniteti ndërkombëtar, përfshirë SHBA-në, e kundërshton ofensivën, duke thënë se do të ishte katastrofike për më shumë se një milion civilë palestinezë të zhvendosur që strehohen atje.

Related posts

30 minuta në telefon në javë mund të rrisë rrezikun e tensionit të gjakut

admin

“Mungesa e infermierëve duhet të trajtohet si emergjencë globale shëndetësore”

admin

Luftanijet amerikane lundrojnë përmes Ngushticës së Tajvanit

admin