RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Haxhilerët përshëndeten me Qaben

haxhileret-pershendeten-me-qaben

Qindra mijëra muslimanë, të cilët përfunduan misionin e tyre të Haxhit në vendet e shenjta, po i japin lamtumirën Qabes, raporton Anadolu.

Muslimanët që erdhën në vendet e shenjta nga e gjithë bota për të kryer Haxhin po përjetojnë lumturinë e përmbushjes së këtij kushti të fesë islame.

Një pjesë e haxhilerëve fillimisht kishin vizituar Medinen, kurse një pjesë kishte ardhur drejtpërdrejt në Mekë. Haxhilerët që udhëtimin në tokat e shenjta e nisën në Meke, do të vizitojnë Medinen si stacion i dytë.

Ulvi Ata, zyrtar i lartë i Diyanetit turk, tha për Anadolu se haxhilerët i përmbushën obligimet e Haxhit dhe se shumë prej tyre tashmë kanë përfunduar “tavafin” e lamtumirës.

“Nuk ka fjalë për të përshkruar lumturinë e të qenit këtu, të arrish në Qabe dhe të jesh në gjendje të sillesh rreth saj. Erdhi koha të ndahemi pasi përjetuam këtë bukuri”, tha Ata.

Related posts

Digat që shkaktuan përmbytjet në Libi u ndërtuan nga kompani jugosllave

rezart morina

LVV-ja e përjashton Haki Abazin nga Grupi Parlamentar

rezart morina

Blinken do të vizitoj Arabinë Saudite javën e ardhshme

rezart morina