RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Izraeli e ndalon flamurin palestinez në institucione

izraeli-e-ndalon-flamurin-palestinez-ne-institucione

Ministri i ri i Sigurisë Kombëtare i ekstremit të djathtë të Izraelit, Itamar Ben-Gvir, ka udhëzuar policinë që të heqë flamujt palestinezë nga hapësirat publike, duke e quajtur simbolin kombëtar palestinez një akt “terrorizmi”.

Ligji izraelit nuk i nxjerr jashtë ligjit flamujt palestinezë, por policia dhe ushtarët kanë të drejtë t’i heqin ata në rastet kur mendojnë se ekziston kërcënim për rendin publik.

Direktiva e së dielës nga Ben-Gvir, i cili kryeson partinë ultranacionaliste Fuqia Hebraike në qeverinë e re të ekstremit të djathtë të Benjamin Netanyahut dhe si ministër i sigurisë kombëtare mbikëqyr policinë, duket se sinjalizon një qëndrim të ashpër dhe pa kompromis ndaj shprehjeve palestineze të identitetit dhe fjalës së lirë.

Shfaqja e flamurit palestinez në Izrael, në praktikë, është shtypur prej kohësh nga autoritetet izraelite, me palestinezët që i konsiderojnë lëvizje të tilla si një përpjekje për të shtypur identitetin palestinez.
Image
Ministri i ri i Sigurisë Kombëtare i ekstremit të djathtë të Izraelit, Itamar Ben-Gvir, ka udhëzuar policinë që të heqë flamujt palestinezë nga hapësirat publike, duke e quajtur simbolin kombëtar palestinez një akt “terrorizmi”

Urdhrat e Ben-Gvirit erdhën pas një proteste masive antiqeveritare në Tel-Aviv të shtunën, ku disa demonstrues valëvitën flamurin palestinez.

Protestuesit e etiketuan qeverinë e kryeministrit Netanyahu të betuar së fundmi si “fashiste” dhe avokuan për barazi dhe bashkëjetesë midis palestinezëve dhe izraelitëve.

Duke shkruar në Twitter, Netanyahu të dielën tha se prania e flamurit palestinez në protestën e Tel-Avivit ishte “nxitje e egër”.

Direktiva e Ben-Gvirit vjen gjithashtu pas lirimit javën e kaluar të një të burgosuri palestinez me shërbim të gjatë, i dënuar për rrëmbimin dhe vrasjen e një ushtari izraelit në vitin 1983, i cili valëviti një flamur palestinez, ndërsa priste një hero në fshatin e tij në Izraelin verior.

Ben-Gvir, në një deklaratë, tha se valëvitja e flamurit palestinez është një akt në mbështetje të “terrorizmit”.

“Nuk mund të ndodhë që shkelësit e ligjit të valëvitin flamuj terroristë, të nxisin dhe inkurajojnë terrorizmin, kështu që unë urdhërova heqjen e flamujve që mbështesin terrorizmin nga hapësira publike dhe të ndalojë nxitjen kundër Izraelit”, tha Ben-Gvir.

Qytetarët palestinezë të Izraelit përbëjnë rreth një të pestën e popullsisë dhe shumica janë pasardhës të palestinezëve që mbetën brenda shtetit pas formimit të tij në vitin 1948, një ngjarje e njohur për palestinezët si Nakba, ose katastrofa.

Shumica e popullsisë së Palestinës historike të para vitit 1948 ishin palestinezë.

Ata kanë debatuar gjatë për vendin e tyre në politikën e Izraelit, duke balancuar trashëgiminë e tyre palestineze me shtetësinë e tyre izraelite, me shumicën dërrmuese të identifikuar si ose me palestinezët. /koha

Related posts

Kryediplomati turk viziton provincën kineze Xinjiang

admin6

Lajçak jep detaje për takimin e mbrëmshëm me Kurtin

rezart morina

Ftesa e Ambasadës Amerikane, më 31 janar diskutohet për Asociacionin

admin