RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Izraeli hedh përgjegjësinë mbi qeverinë libaneze dhe Hamasin për raketat e lëshuara në rajonet veriore

izraeli-hedh-pergjegjesine-mbi-qeverine-libaneze-dhe-hamasin-per-raketat-e-leshuara-ne-rajonet-veriore

Ushtria izraelite ka hedhur përgjegjësinë mbi qeverinë libaneze dhe Hamasin për raketat e lëshuara në rajonet veriore të vendit, transmeton Anadolu.

Zëdhënësi i ushtrisë izraelite, Avichay Adraee, në një deklaratë në llogarinë e tij në Twitter, deklaroi se përgjegjësia për gjuajtjen e raketave në Izrael nga territori i Libanit i takon qeverisë libaneze.

Duke vënë në dukje se gjuajtja e raketave ndaj Izraelit është një ngjarje e rrezikshme, Adraee tha: “Flitet për një ngjarje shumëpalëshe, por pala përgjegjëse për raketat është Hamasi në Liban”.

Duke thënë se po hetojnë po ashtu nëse Irani ishte i përfshirë në këtë incident, Adraee deklaroi se ushtria është në gatishmëri të plotë dhe shkalla e shkatërrimit të raketave e tregon këtë vigjilencë.

Ndryshe, më herët, ushtria izraelite tha se 34 raketa u hodhën nga territori libanez drejt rajonit të Galilesë Perëndimore në veri të Izraelit, 25 prej të cilave u shkatërruan nga sistemet e mbrojtjes ajrore izraelite dhe të paktën pesë raketa ranë në territorin izraelit.

Ushtria izraelite u kundërpërgjigj duke goditur me artileri jugun e Libanit.

Related posts

Kushtetuesja rrëzon Ligjin për KPK-në

admin

Talebanët luftojnë për të ofruar shërbimet që dikur i pengonin

admin

Specialja ndryshon datën e konferencës përgatitore ndaj Thaçit, Veselit, Krasniqit dhe Selimit

admin