RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Izraeli përgjon telefonat e gazetarëve në Jordani

izraeli-pergjon-telefonat-e-gazetareve-ne-jordani

Spyware Pegasus i prodhuar nga Izraeli është përdorur në Jordani për të hakuar telefonat celularë të të paktën 30 personave, duke përfshirë gazetarë, avokatë, aktivistë të të drejtave të njeriut dhe të opozitës, njoftoi të enjten grupi i të drejtave digjitale Access Now.

Hakerimi me spyware i bërë nga Grupi NSO i Izraelit ndodhi nga fillimi i vitit 2020 deri në nëntorin e kaluar, tregon Access Now në raportin e tij.

Ajo nuk e akuzoi qeverinë e Jordanisë për hakerimin.

Një nga objektivat ishte zëvendësdrejtori i Human Rights Watch për rajonin, Adam Coogle, i cili tha në një intervistë se ishte e vështirë të imagjinohej se kush tjetër përveç qeverisë së Jordanisë do të ishte i interesuar të hakonte ata që ishin në shënjestër.

Qeveria jordaneze nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm mbi raportin e së enjtes.

Inteligjentët digjitalë në Laboratorin Qytetar të Universitetit të Torontos identifikuan dy operatorë të softuerit spiun për të cilin thuhet se mund të kenë qenë agjentë të qeverisë jordaneze, paraqitet në një raport të vitit 2022, duke detajuar një grup shumë më të vogël të viktimave të Pegasusit në Jordani. Një vit më parë, Axios raportoi mbi negociatat midis qeverisë së Jordanisë dhe NSO Group.

“Ne besojmë se kjo është vetëm maja e ajsbergut kur bëhet fjalë për përdorimin e spyware-it Pegasus në Jordani dhe se numri i vërtetë i viktimave ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë,” tha Access Now.

Drejtori i saj në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut, Marwa Fatafta, tha se të paktën 30 nga 35 individët e njohur të shënjestruar u sulmuan.

Spiunimi në mbarë globin

Citizen Lab konfirmoi të gjitha sulmet kibernetike, me 21 viktima që kërkuan të mbeten anonime, duke përmendur rrezikun e hakmarrjes.

Pjesa tjetër u identifikua nga Human Rights Watch, Laboratori i Sigurisë i Amnestisë Internacionale dhe Projekti i Raportimit të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit.

NSO Group thotë se u shet vetëm agjencive të inteligjencës dhe zbatimit të ligjit të verifikuar, si edhe shet vetëm për përdorim kundër terroristëve dhe kriminelëve të rëndë.

Por, studiuesit e sigurisë kibernetike që kanë gjurmuar përdorimin e spyware-it në 45 vende kanë dokumentuar dhjetëra raste të abuzimeve të motivuara politikisht të spyware-it nga Meksika në Tajlandë, Polonia në Arabinë Saudite.

Një zëdhënës i NSO Group tha se kompania nuk do të konfirmonte ose mohonte identitetin e klientëve të saj.

NSO Group thotë se kontrollon klientët dhe heton çdo raportim që spyware-i i saj është abuzuar.

Qeveria amerikane nuk u bind dhe e futi në listën e zezë NSO Group në nëntor 2021, kur prodhuesi i iPhone Apple Inc. e paditi atë, duke i quajtur punonjësit e saj “mercenarë amoralë të shekullit XXI, të cilët kanë krijuar makineri shumë të sofistikuara të mbikqyrjes kibernetike që ftojnë abuzime rutinë dhe flagrante”. /trt

Related posts

Maqedonci: FSK-ja po trajnon ushtarë holandezë për operacione të kërkim – shpëtimit

admin6

Rrjetet shqiptare të drogës në Itali zëvendësojnë marijuanën me kokainën

rezart morina

Lojërat e rrezikshme në TikTok, policia me ligjërata për nxënësit se si të parandalohen ato

rezart morina