RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Izraelitët nuk ndalen, vazhdojnë protestat për javën e 32-të radhazi kundër reformës së gjyqësorit

izraelitet-nuk-ndalen,-vazhdojne-protestat-per-javen-e-32-te-radhazi-kunder-reformes-se-gjyqesorit

Protestuesit izraelitë dolën sërish në rrugë të shtunën për të protestuar kundër rregullimit gjyqësor të qeverisë së koalicionit.

Demonstruesit kanë organizuar protesta masive çdo të shtunë kundër rishikimit gjyqësor të qeverisë së koalicionit të ekstremit të djathtë dhe politikave konservatore të udhëhequra nga kryeministri Benjamin Netanyahu.

Kjo e shtunë shënoi javën e 32-të radhazi të protestave.

Dhjetëra mijëra morën pjesë në demonstrata në Tel Aviv, Jerusalemin Perëndimor, Haifa, Beersheba, Herzliya dhe Rehovot

Si zakonisht, demonstrata më e rëndësishme u zhvillua në Tel Aviv, ku protestuesit u mblodhën para Kompleksit Qeveritar në rrugën Kaplan dhe mbajtën fjalime duke kritikuar rregulloren.

Udhëheqësit e protestës akuzuan Netanyahun për përpjekje për të minuar sundimin e ligjit dhe për të shkaktuar potencialisht një krizë kushtetuese, sipas AA.

Demonstruesit që mbanin flamuj izraelitë brohoritën slogane në mbështetje të demokracisë dhe përdorën daulle, bilbil dhe bori ajri për të krijuar ritëm.

Ministri i Drejtësisë Yariv Levin njoftoi në 5 janar reformën gjyqësore, e cila përfshinte ndryshime të tilla si kufizimi i kompetencave të Gjykatës së Lartë dhe dhënia e qeverisë për të drejtën e fjalës në emërimet gjyqësore.

Netanyahu njoftoi në mars se po e shtynte reformën, e cila kishte çuar në rritje të protestave masive dhe grevave mbarëkombëtare, por ai gjithashtu tha se qeveria e tij do ta fuste sërish në axhendë pas miratimit të buxhetit 2023-2024 në fund të majit.

Pas një ngërçi në negociatat me opozitën, qeveria rifilloi së fundmi procesin e reformës.

Si pjesë e reformës në drejtësi, qeveria njoftoi se një projekt-ligj për heqjen e mbikëqyrjes së qeverisë nga Gjykata e Lartë do të sillet në Knesset, ose parlament, për një votim të dytë dhe të tretë më 24 korrik.

Mijëra izraelitë, përfshirë pilotë lufte, oficerë nëndetësesh dhe njësi të tjera elitare që kundërshtuan reformën, vendosën të japin dorëheqjen nga shërbimi rezervë vullnetar.

Mediat izraelite raportuan se ministri i Mbrojtjes Yoav Gallant po punonte për të shtyrë projektligjin për të shfuqizuar mbikëqyrjen e qeverisë nga Gjykata e Lartë në përgjigje të reagimeve të ushtarëve rezervë.

Figura të shumta të shquara në politikën izraelite, ushtrinë, sigurinë, ekonominë dhe gjyqësorin kanë shprehur publikisht kundërshtimin ndaj planeve të reformës.

Lëvizja kundër axhendës së reformës gjyqësore të qeverisë së Netanyahut ka organizuar demonstrata për shtatë muaj. /hashtag

Related posts

Kina nis stërvitjet ushtarake tre-ditore rreth Tajvanit

admin

UNICEF për luftën në Gaza: Mbi 600 mijë fëmijë janë në kushte ekstreme

admin6

Çavuşoğlu: Qëndrimi ynë lidhur me ujgurët ka dëmtuar raportet me Kinën

admin