RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ja mënyra e trupit për t’ju treguar se nuk po pini mjaftueshëm ujë!

ja-menyra-e-trupit-per-t’ju-treguar-se-nuk-po-pini-mjaftueshem-uje!

Trupi juaj bën një punë shumë të mirë duke ju paralajmëruar kur nuk jeni duke pirë mjaftueshëm ujë.

Mospirja e mjaftueshme e ujit mund të shkaktojë dhimbje koke, lodhje, luhatje të humorit dhe marrje mendsh.

Për më tepër, mjekët shtojnë se meqenëse uji luan një rol të rëndësishëm në lubrifikimin e kyçeve dhe muskujve, mungesa e ujit gjithashtu mund t’ju shkaktojë dhimbje të kyçeve dhe ngurtësi ose ngërçe te muskujt dhe ligamentet. Disa shenja të tjera janë goja e thatë, lëkura e thatë dhe urina më e errët.

Kini parasysh, se uji i pijshëm nuk është mënyra e vetme për të qëndruar të hidratuar. Frutat dhe perimet me përmbajtje të lartë uji janë gjithashtu një mënyrë e shkëlqyeshme për të qenë në formë. Ushqime si brokoli, karotat, kastravecët, shalqiri dhe rrushi janë të gjitha të pasura me ujë.

Trupi juaj di si t’ju tregojë kur nuk po pini mjaftueshëm ujë. Sekreti është të siguroheni që po e dëgjoni.

Related posts

Telefonat celularë rrisin rrezikun e miopisë tek fëmijët

admin

Ushqimet që rrisin masën e muskujve

admin

​Këto ankesa janë shenjë se po hani shumë bukë

admin