RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Ja se si Covid-19 e dëmton trurin tonë

​ja-se-si-covid-19-e-demton-trurin-tone

Covid-19 ka qenë një sfidë për njerëzimin që nga viti 2020. Një virus i atij lloji zakonisht sulmon sistemin e frymëmarrjes, por një studim i ri i publikuar nga Nature zbulon se deri në çfarë mase mund të prekë trurin tonë përgjithmonë.

Kishte disa të dhëna se koronavirusi preku trurin tonë. Humbja e shqisës së nuhatjes gjatë infektimit ishte një prej tyre, së bashku me simptoma të tjera që lidhen me Covid-in e gjatë, si lodhja e vazhdueshme dhe mjegulla e trurit.

Metodologjia e studimit ishte shumë e thjeshtë, një grup prej 800 personash, të cilët më parë i ishin nënshtruar një skanimi MRI, kishin një skanim tjetër pasi u infektuan me Covid-19. Ekipi arriti të zbulojë disa ndryshime të rëndësishme në tru.

Studimi i Oksfordit u botua në “Nature” në mars 2022 me titullin “SARS-CoV-2 dhe lidhet me ndryshimet në strukturën e trurit”.

Shkencëtarët gjetën një “ulje të madhe në trashësinë e lëndës gri” në trurin e atyre që kishin kaluar Covid-19. Zonat më të prekura në tru, sipas artikullit të botuar në ‘Nature’, janë ato që lidhen me rrugët e nuhatjes. Megjithatë, pasojat e Covid-19 shkojnë përtej shqisës së nuhatjes. Studiuesit gjetën gjithashtu “ndryshime të mëdha në dëmtimet e indeve” në rajonet që lidhen me shqisën e nuhatjes dhe në përgjithësi, një reduktim të madhësive të vet trurit.

Ekipi i Oksfordit zbuloi gjithashtu një “rënie më të madhe njohëse” pasi iu nënshtrua testeve të ngjashme me ato të aplikuara për njerëzit me kushte neurodegjenerative. Kur Covid-19 ndikon në shqisën tonë të nuhatjes, një pjesë e trurit ndalon së punuari edhe nëse personi mund të nuhasë përsëri, atrofia cerebrale mbetet.

Related posts

Mjeku bën me dije se sa ujë duhet të pimë në të vërtetë

admin

Këto janë ushqimet që nuk duhet të hani në mëngjes, rrezikoni sëmundjen e rëndë

admin

Shurupi i hurmave mund të lehtësojë këto sëmundje

admin