RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Japonia i përcolli Kinës shqetësimet për aktivitetet ushtarake përreth ujërave të saj territoriale

japonia-i-percolli-kines-shqetesimet-per-aktivitetet-ushtarake-perreth-ujerave-te-saj-territoriale

Qeveria e Japonisë i përcolli Kinës shqetësimet e saj të thella për arsye të aktiviteteve ushtarake në rritje përreth ujërave të saj kombëtare, transmeton Anadolu.

Në një deklaratë nga Ministria e Jashtme japoneze thuhet se zyrtarët e Ministrive të Jashtme dhe të Mbrojtjes të të dy vendeve kanë zhvilluar në Tokio një takim gjithëpërfshirës konsultativ të nivelit të lartë për çështjet detare.

Në takimin konsultativ që u mbajt për herë të parë ballë për ballë pas majit 2019, Japonia i përcolli Kinës shqetësimet e saj të thella lidhur me arsyen e aktiviteteve ushtarake në rritje të Kinës përreth ujërave të saj kombëtare.

Duke vënë theksin mbi rëndësinë e paqes dhe stabilitetit në Ngushticën e Tajvanit, Japonia i përcolli shqetësimet e saj edhe për nxjerrjen e gazit natyror në mënyrë të njëanshme nga Kina në zonën e diskutueshme në Detin e Kinës Lindore.

Në takim zyrtarët e dy vendeve konfirmuan qëllimet e tyre të përbashkëta për të punuar reciprokisht në drejtim të zbatimit të marrëveshjes dypalëshe të vitit 2008 e cila përfshin projektin e përbashkët të gazit në rajonin në fjalë.

Zyrtarët e dy vendeve që ranë dakord për vazhdimin e komunikimit në nivel të lartë, premtuan se do të vendoset në funksion linja e situatës emergjente të formuar mes autoriteteve të mbrojtjes Japoni-Kinë.

Related posts

Turqia, Suedia dhe Finlanda do të takohen në Ankara për bisedimet e NATO-s

rezart morina

Protestë në veri, për një orë u bllokua magjistralja Mitrovicë-Leposaviq

rezart morina

Aplikimi i prindërve për paratë e librave, MAShT del me njoftim të rëndësishëm

admin