RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Japonia: Kina të ndalojë menjëherë manovrat ushtarake rreth Tajvanit

japonia:-kina-te-ndaloje-menjehere-manovrat-ushtarake-rreth-tajvanit

Ministri i Jashtëm japonez Yoshimasa Hayashi i kërkoi Kinës të “ndalojë menjëherë” stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit, në përgjigje të vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi në ishull pas zhvillimeve që përfshijnë pesë raketa balistike që kinezët bien në zonën ekskluzive ekonomike japoneze.

Hayashi u takua me Sekretarin e Shtetit të SHBA Antony Blinken në Phnom Penh për samitin ministror të ASEAN-it, dhe të dy dënuan ashpër punën e Pekinit.

Ministri i Jashtëm kinez Wang Yi anuloi intervistën me Hayashi. /atsh

Related posts

Përfundon takimi Kurti-Vuçiq, pritet deklarimi i Borrellit për rezultatin

rezart morina

Berisha: Fryma është si në 92-shin, qëllimi ynë madhor do jetë anëtarësimi në BE

admin

Turqia bën thirrje për më shumë presion mbi Izraelin për të përmbushë kërkesën e OKB-së për armëpushim në Gaza

admin6