RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Tri anije të tjera me drithë pritet të nisen nga portet e Ukrainës

tri-anije-te-tjera-me-drithe-pritet-te-nisen-nga-portet-e-ukraines

Ministri i Mbrojtjes Kombëtare i Turqisë, Hulusi Akar, njoftoi se tri nga anijet e ngarkuara me drithëra dhe ushqime që presin në portet e Ukrainës janë planifikuar të lundrojnë të premten, raporton Anadolu Agency (AA).

Njoftimi erdhi pasi shefi i mbrojtjes turke u takua veçmas me ministrin ukrainas të Mbrojtjes Oleksiy Reznikov dhe atë të Infrastrukturës Oleksandr Kubrakov.

Si rezultat i punës intensive dhe koordinimit në Qendrën e Përbashkët të Koordinimit, “tri anije janë planifikuar të fillojnë të lundrojnë nga portet ukrainase në kuadër të dërgesave të grurit. Përveç kësaj, një anije bosh pritet të lëvizë drejt Ukrainës pasi të inspektohet në Istanbul”, tha Akar në një pyetje nga korrespondenti i AA-së.

Turqia, OKB-ja, Rusia dhe Ukraina nënshkruan marrëveshjen historike më 22 korrik për të rihapur tre porte ukrainase – Odesa, Chernomorsk dhe Yuzhny – për drithërat që kanë ngecur për muaj të tërë për shkak të luftës Rusi-Ukrainë, e cila është tani në muajin e gjashtë.

Për të mbikëqyrur eksportet e drithit ukrainas, një qendër e përbashkët koordinimi në Istanbul nisi punën zyrtarisht më 27 korrik, e përbërë nga përfaqësues nga Turqia, OKB-ja, Rusia dhe Ukraina, për të mundësuar transportin e sigurt nga anijet tregtare të mallrave ushqimore komerciale dhe plehrave nga tre portet ukrainase të Detit të Zi.

Të mërkuren, anija e parë e ngarkuar me grurë nga Ukraina u nis për në Liban pas inspektimeve në Istanbul. /aa

Related posts

UNESCO propozon përfshirjen e Venedikut në listën e trashëgimisë botërore në rrezik

admin

Hollanda, vendi më i sigurt për të udhëtuar në 2023

admin

Tenda nga “Ejup Sulltan” vazhdon traditën e iftareve në Kosovë

admin