RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Jasharaj rreth grevës: Zgjidhje ka, nuk po kërkojmë miliarda

jasharaj-rreth-greves:-zgjidhje-ka,-nuk-po-kerkojme-miliarda

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, thotë se nuk ndihet fajtor për vazhdimin e grevës pasi, siç shprehet, ai është “zë i mësimdhënëseve”.

Fajtore për mbylljen e shkollave, sipas Jasharajt, është Qeveria e Kosovës, sepse “nuk reflekton karshi kërkesave të sindikalistëve”.

Deri në reflektimin e Qeverisë, thotë ai, nuk ka ndonjë datë të mundshme për fillimin e mësimit.

“Zgjidhje ka… Ne nuk po kërkojmë miliarda”, thotë Jasharaj.

Zyra e Kryeministrit të Kosovës dhe Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit nuk u janë përgjigjur pyetjeve të Radios Evropa e Lirë se a kanë buxhet për t’i plotësuar kërkesat e mësimdhënëseve dhe a kanë të drejtë t’i urdhërojnë mësimdhënësit të fillojnë procesin mësimor.

Related posts

“Gjermania i ka dorëzuar Ukrainës sistemin e mbrojtjes ajrore ‘Patriot’”

admin

Rama sonte takohet me Vuçiqin

rezart morina

Dyshohet se vrau 21-vjeçaren në Ferizaj, burri paraqitet para gjykatës (VIDEO)

admin