RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Jordani – Shirat e dendur shkaktojnë përmbytje

jordani-–-shirat-e-dendur-shkaktojne-permbytje

Shirat e dendur kanë goditur disa pjesë të rajonit arab gjatë ditëve të fundit, duke shkaktuar përmbytje në disa zona.

“Në Jordani, përmbytjet që rezultuan nga shirat e rrëmbyeshëm shkaktuan evakuimin e qindra turistëve të huaj nga qyteti antik i Petrës”, raportoi media jordaneze.

“Sasia e shiut në qytet rezultoi në përmbytje”, tha kreu i Autoritetit të Territorit të Petrës, Sulaiman al-Farjat, sipas gazetës jordaneze “Addustour”.

Reshje të rralla breshëri u raportuan në Kuvajt pasi vendi i pasur me naftë u godit nga shira të dendura të martën.

Reshjet gjatë ditës së sotme shkaktuan mbylljen e shkollave në Muscat, kryeqyteti i Omanit, një tjetër vend i goditur nga reshjet e shiut, duke bllokuar trafikun në disa pjesë të vendit.

Javën e kaluar, automjetet u përfshirë nga përmbytjet që rezultuan nga shirat e dendur në qytetin e shenjtë të Mekës në Arabinë Saudite, shtëpia e vendit më të shenjtë të Islamit. Autoritetet thanë se nuk janë raportuar vdekje./atsh

Related posts

Tërmeti vdekjeprurës në Marok, drejtori i EMSC-së: Pasgoditjet mund të zgjasin me ditë ose javë

rezart morina

Pas disa orë kërkimesh, gjendet një trup i pajetë në Liqenin e Badocit

rezart morina

Skandal: Varrezat myslimane të fshatit Orkoc të Likovës i merr në pronësi Kisha Ortodokse Maqedonase

admin