RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ju qëndrojnë duart të ftohta? Kur duhet t’ i drejtoheni mjekut për ndihmë

ju-qendrojne-duart-te-ftohta?-kur-duhet-t’-i-drejtoheni-mjekut-per-ndihme

Shpesh njerëzit kanë problem me duart e ftohta, veçanërisht kur jashtë është pak më ftohtë.

Çfarë i shkakton duart e ftohta
Duart e ftohta mund të shkaktohen nga sëmundje të tilla si anemia, diabeti, lupusi, sëmundja e Raynaudit ose sëmundjet e qarkullimit të gjakut.

1. Sëmundja e Raynaud
Ky është në fakt një çrregullim shumë i zakonshëm që prek arteriet që bartin gjakun nga zemra në pjesë të tjera të trupit. Ekziston një shtrëngim ose ngushtim i përkohshëm i enëve të gjakut dhe qarkullimi i gjakut është i kufizuar. Gishtat dhe gishtat e këmbës janë të prekur. Gjithashtu, disa njerëz që kanë sëmundjen autoimune lupus mund të kenë gjithashtu sëmundjen e Raynaud.

2. Anemia
Me anemi, një person ka më pak qeliza të kuqe të gjakut funksionale dhe të shëndetshme, të cilat mund të çojnë në mungesë hekuri. Kur trupi nuk ka hekur të mjaftueshëm, nuk ka mjaftueshëm hemoglobinë, kështu që oksigjeni është më i vështirë të arrijë në mushkëri dhe pjesë të tjera të trupit, gjë që çon në duar të ftohta.

3. Diabeti
Simptoma të diabetit janë edhe qarkullimi i dobët si dhe ngushtimi i arterieve, për shkak të të cilave shpesh mund të ndjeni të ftohtë në duar apo këmbë.

Disa gjëra të tjera që mund të shkaktojnë duar të ftohta janë:

– mungesa e vitaminës B-12 që shkakton simptoma neurologjike si ndjesi shpimi gjilpërash në duar dhe këmbë ose ndjesi të ftohtë në këto pjesë të trupit

– pirja e duhanit

– stresi

– plakja, pra te të moshuarit, organizmi e ka më të vështirë të kontrollojë temperaturën e trupit

Kur duhet të shihni një mjek?
Kur duart tuaja janë gjithmonë të ftohta ose kur vëreni gjithashtu një ndryshim në ngjyrën e lëkurës ose ftohtësi në këmbë, duhet të shkoni te mjeku. Për të zbuluar shkakun e vërtetë të problemit, do të jetë e nevojshme të bëhen disa teste të ndryshme, nga marrja e gjakut deri tek ekzaminimi i funksionimit të nervave dhe përçueshmëria e enëve të gjakut.

Related posts

IKSHPK lëshon apel: Rastet me COVID-19 janë rritur, vaksinohuni e bartni maskat

admin

Në çfarë moshe duhet të fillojnë fëmijët të hanë ushqim deti

admin

Gjumi i tepërt lidhet me sulmin në tru

rezart morina