RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kapet një anije me rreth 700 emigrantë në brigjet lindore të Libisë 

kapet-nje-anije-me-rreth-700-emigrante-ne-brigjet-lindore-te-libise 

Një anije me të paktën 700 emigrantë u kap në brigjet lindore të Libisë, njoftoi roja bregdetare e vendit.

Roja bregdetare raportoi se anija u ndalua të premten pranë qytetit mesdhetar Moura, 90 kilometra në perëndim të qytetit lindor të Bengazit.

Në deklaratë thuhet se emigrantët vijnë nga vende të ndryshme dhe se ata që kanë hyrë ilegalisht në Libi do të dorëzohen në vendet e tyre të origjinës.

Roja Bregdetare ka postuar foto në Facebook ku shihet një varkë plot me emigrantë, shumica e të cilëve janë të rinj.

Ishte një nga përgjimet më të mëdha të emigrantëve që janë nisur drejt Evropës në muajt e fundit duke ikur nga konflikti dhe varfëria në Lindjen e Mesme dhe Afrikë.

Vitet e fundit, Libia është bërë një pikë tranziti dominuese për emigrantët që duan të arrijnë në Evropë. /euronews

Related posts

Erdoğan paralajmëron hyrjen në fuqi të gjendjes së jashtëzakonshme në provincat e goditura nga tërmeti

rezart morina

Kina thotë se 80 për qind e popullsisë është infektuar me koronavirus

admin

Turqi, nis takimi me Rusinë dhe Ukrainën për vazhdimin e marrëveshjes së drithërave

rezart morina