RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Katari dhe Kina nënshkruajnë marrëveshje 27 vjeçare për gazin LNG

katari-dhe-kina-nenshkruajne-marreveshje-27-vjecare-per-gazin-lng

Katari dhe Kina nënshkruan marrëveshje 27 vjeçare për gazin e lëngshëm natyror (LNG), transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas agjencisë së lajmeve QNA të Katarit, mes “Qatar Energy” në pronësi të Katarit dhe kompanisë kineze petrokimike (SINOPEC) u nënshkrua marrëveshje afatgjate e shit-blerjes.

“Qatar Energy” do të sigurojë për SINOPEC 4 milionë tonë LNG në vit gjatë 27 viteve.

Ekspertët theksojnë se marrëveshja është një “nga marrëveshjet më afatgjata” në sektorin e LNG-së.

Katari është në mesin e vendeve më të mëdha eksportuese të LNG-së në botë dhe siguron për Kinën LNG që nga viti 2009.

Related posts

Kovaçevski: Nuk pranojmë asgjë pa definim të qartë për identitetin dhe gjuhën maqedonase

admin

5 vjet nga sulmi me armë kimike në lagjen Duma të Damaskut

rezart morina

Përmes korridorit të drithit janë transportuar mbi 13 milionë tonë drithë

admin