RTV AHIRETI
Lajme

Çmimet e ushqimeve në Greqi më të larta se në vendet më të pasura të BE-së

cmimet-e-ushqimeve-ne-greqi-me-te-larta-se-ne-vendet-me-te-pasura-te-be-se

Çmimet e ushqimeve në Greqi janë më të larta se në vendet më të pasura të Bashkimit Evropian (BE), transmeton Anadolu Agency (AA).

Megjithëse, Prodhimi i Brendshëm Bruto i vendit (PBB) për banor në standardet e fuqisë blerëse në vitin 2021 ishte 65 për qind të mesatares së BE-së, vendi është më i shtrenjtë në krahasim me shtetet më të pasura të bllokut si Gjermania dhe Franca, raportoi e përditshmja “Kathimerini”.

Sipas të përditshmes, rritja e çmimeve të ushqimeve dhe energjisë për shkak të luftës së vazhdueshme në Ukrainë nuk është arsyeja e vetme që qëndron pas kësaj gjendjeje, megjithëse ato kanë përkeqësuar efektet e rritjes së inflacionit gjatë 12 muajve të fundit.

Përgjegjëse për çmimet më të larta të ushqimeve është kryesisht dinamika e brendshme e ekonomisë greke, sipas të përditshmes, duke shtuar se vendi varet kryesisht nga importet e materialeve primare dhe sekondare ndërsa tregu i saj i vogël vendas nuk favorizon konkurrencën e çmimeve nga furnizuesit vendas apo ndërkombëtarë.

“Prandaj, shihet pak si rastësi që gjatë kësaj krize të fundit, inflacioni i ushqimeve në Greqi ka qenë vazhdimisht më i lartë se në Eurozonë nga nëntori i kaluar deri në gusht, ku hendeku është zgjeruar madje me 3.8 pikë përqindjeje”, thuhet mes tjerash.

Related posts

BE akordon 500 milionë euro financim për bujqësinë dhe strehimin në Ukrainë

admin

“Të Allahut jemi dhe tek Ai do të kthehemi”

rezart morina

Mërgimtari nga Gjermania aksidentohet për vdekje afër kufirit në Merdarë

admin