RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Katari: Gaza përballet me katastrofë të paprecedentë humanitare

katari:-gaza-perballet-me-katastrofe-te-paprecedente-humanitare

Kryeministri i Katarit, Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al Thani, shprehu shqetësimin për një “katastrofë humanitare të paprecedentë” në Gaza gjatë Forumit të Dohas.
Ai theksoi vënien në pikëpyetje globale të efikasitetit të sistemeve ndërkombëtare dhe instrumenteve ligjore në dritën e situatës tejet shqetësuese.
Sheikh Al Thani theksoi rëndësinë e rezistencës ndaj përpjekjeve për ta cilësuar konfliktin si një luftë fetare, duke pohuar se çështja kryesore është pushtimi dhe kërkesat e tij.
Ai vuri në dukje se opsioni i paqes ka qenë në tryezë për dekada, por është penguar nga zvarritja dhe pavendosmëria. /mesazhi

Related posts

Erdogan, shenja se zgjedhjet e 2023-tës mund të jenë të fundit për të

admin

Ambasadori Hill: Kosova t’i bashkohet “Ballkanit të Hapur”

admin

Gazetarët e Gazës, në luftë për mbijetesë

admin6