RTV AHIRETI
Shëndetësi

Katër gjëra që mund të ndihmojnë kundër gërhitjes

kater-gjera-qe-mund-te-ndihmojne-kunder-gerhitjes

Pavarësisht nëse gërhitni ose dikush gërhit pranë jush, ka shumë të ngjarë që çdo mëngjes të zgjoheni të lodhur dhe të irrituar. Por ka zgjidhje, dhe jo në formën e disa pajisjeve të çuditshme që ekzistojnë në treg, arna, tableta dhe të ngjashme.

Ka shumë zgjidhje natyrale, madje edhe ndryshimi i disa zakoneve mund të jetë i mjaftueshëm që ju dhe familja juaj të zgjoheni më në fund të përgjumur.

Ja çfarë mund të ndihmojë:

Rregulloni peshën e trupit tuaj

Njerëzit mbipeshë kanë dy herë më shumë gjasa të gërhijnë gjatë natës sesa njerëzit me peshë normale. Shpjegimi është shumë i thjeshtë: njerëzit obezë kanë yndyrë të tepërt në zonën e qafës, e cila ngushton rrugët e tyre të frymëmarrjes dhe shkakton gërhitje. Me fjalë të tjera, nëse hiqni kilogramët e tepërt, është shumë e mundur që të shpëtoni edhe nga gërhitjet e pakëndshme të natës.

Ndryshoni pozicionin tuaj të gjumit

Gjumi në shpinë mund të çojë në një bllokim ose ngushtim të rrugëve të frymëmarrjes. Gjegjësisht, kur hapni gojën duke qenë shtrirë në shpinë në gjumë, nofulla e poshtme relaksohet dhe bie poshtë, duke bllokuar pjesërisht kalimin e ajrit nëpër rrugët e frymëmarrjes, duke rezultuar në gërhitje.

Nëse keni vënë re se gërhitni duke fjetur në shpinë, është koha për të ndryshuar pozicionin tuaj dhe pozicioni më i rekomanduar është në anën tuaj. Por nuk është gjithmonë e lehtë të heqësh qafe zakonet e vjetra, kështu që mund të ndodhë që, kur të biesh më thellë në gjumë, të kthehesh përsëri në shpinë dhe të fillosh të gërhasësh.

Pi më shumë ujë

Hidratimi adekuat është gjithmonë i dëshirueshëm, veçanërisht për ata që gërhijnë. Gjegjësisht, dehidratimi çon në sekrecione në hundë, të cilat mund të shkaktojnë gërhitje. Për të shmangur këtë, përpiquni të pini mjaftueshëm ujë gjatë ditës: rekomandimi është rreth 3,7 litra për burrat dhe 2,7 litra për gratë.

Merrni një lagështues

Ajri i thatë mund të mos jetë shkaku kryesor i gërhitjes suaj, por sigurisht që mund ta përkeqësojë problemin. Kjo është arsyeja pse ju mund të merrni disa lagështues.

Related posts

Gjashtë ushqime që ju ndihmojnë të flini më mirë

rezart morina

​Përfitimet e fshehura të çokollatës

wpuser

Problemet shëndetësore që s’duhet të injorohen

admin