RTV AHIRETI
Shëndetësi

Pse ndihemi më letargjikë gjatë dimrit?

pse-ndihemi-me-letargjike-gjate-dimrit?

Dimri na sjell një mot të ftohtë shumë të nevojshëm pasi i mbijetojmë nxehtësisë dhe lagështirës së gjatë. Por moti ekstrem i ftohtë dhe temperaturat e ulëta na detyrojnë të futemi në batanije dhe na bëjnë dembel sa të shtrihemi në shtrat për orë të zgjatura.

Dr Visveswaran Balasubramanian, këshilluese psikologjike shpjegoi se zakonet tona të gjumit bazohen në ritmin tonë cirkadian. Ai shpjegoi se proceset cirkadiane janë “qelizat tona të brendshme të matjes së kohës”.

Këto qeliza janë përgjegjëse për të sinkronizuar trupin tonë me mjedisin me ndihmën e “të dhëna kohore” si temperatura e ambientit dhe drita dhe të koordinojnë reagime të tjera të tilla cirkadiane për t’u optimizuar me mjedisin.

Meqenëse proceset cirkadiane ndikohen nga temperatura, dimrat çojnë në temperatura më të ulëta, dhe kjo ndikon në modelet dhe kohëzgjatjen e gjumit. Për më tepër, sipas ekspertëve të psikiatrisë, drita e ditës zvogëlohet gjatë dimrit dhe netët zgjasin. Kjo ndikon në nivelet tona të melatoninës, dhe shtypja e këtij kimikati duke e bërë trupin tonë më letargjik. Dallimi i paqartë midis ditës dhe natës çon në një dëshirë të shtuar për gjumë.

Ekspertët sugjerojnë gjithashtu se hulumtimet kanë treguar se truri ynë bëhet më aktiv gjatë verës dhe pakëson aktivitetin e tij gjatë dimrit. Kjo ndikon edhe në gjumin tonë.

Ndërsa dëshira për të fjetur rritet në dimër dhe ne duam të qëndrojmë në divan gjatë gjithë ditës, ekspertët sugjeruan se ritmi natyral i trupit mund të prishet nëse qëndrojmë në shtrat më shumë sesa kërkohet. Qëndrimi në shtrat gjatë gjithë ditës mund të keqpërshtatë ritmet tuaja cirkadiane duke çuar në çrregullime të gjumit.

Related posts

Disa gjëra që nuk i dinit për pjeprin, frutin veror

admin

Salmoni, të mirat dhe të këqijat që i sjell trupit tonë

rezart morina

Kur është më mirë të lani dhëmbët, para apo pas mëngjesit?

admin