RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kazakistani ka nisur zgjedhjet presidenciale

kazakistani-ka-nisur-zgjedhjet-presidenciale

Kanë nisur zgjedhjet presidenciale në ish-republikën sovjetike të Kazakistanit të pasur me naftë dhe gaz, me presidentin aktual Kassym-Jomart Tokayev, 69 vjeç, që kërkon të forcojë kontrollin e tij në pushtet për një mandat të dytë.

Ai po kërkon rizgjedhjen në vendin e Azisë Qendrore pasi një amendament kushtetues hapi rrugën për një mandat presidencial shtatë-vjeçar. Më parë, mandati ishte pesë vjet.

Pesë kandidatët e tjerë të miratuar besohet se nuk kanë asnjë shans për të fituar.

Pjesëmarrja në votime ishte 38.5% deri në mesditë (05:00 GMT), sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Sipas autoriteteve të sigurisë, votimi ka qenë i qetë.

Tokayev rrëzoi paraardhësin e tij autoritar Nursultan Nazarbayev, i cili sundoi Kazakistanin për rreth 30 vjet, në vitin 2019.

Në zgjedhjet e qershorit të dëmtuara nga dhuna policore, Tokayev u zgjodh me 70.96 për qind të votave. /atsh

Related posts

Osmani takon Ramën të enjten

admin

BE-ja miraton statusin e vendit kandidat për Bosnjën

admin

Senatori Peters dhe ambasadori Hovenier takohen me Ministrin Mehaj

admin