RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Keni ngrënë shumë hudhër: Ja një mënyrë e thjeshtë për të hequr qafe erën e keqe të gojës

​keni-ngrene-shume-hudher:-ja-nje-menyre-e-thjeshte-per-te-hequr-qafe-eren-e-keqe-te-gojes

Arsyeja pse era e fortë e hudhrës zgjat kaq shumë pas ngrënies është sepse përbërësit e squfurit të hudhrës lëshohen në gjak gjatë tretjes së ushqimit.

Kjo është arsyeja pse freskimi i shpëlarjes së gojës ose larja e dhëmbëve nuk do të ndihmojë në përpjekjen për të kamufluar aromën e veçantë të hudhrës.

Por studiuesit pohojnë se duhet të hani mollë, marule, çikore, selino, patate, majdanoz, nenexhik, borzilok ose kërpudha me hudhër ose pasi të keni ngrënë hudhër, sepse këto ushqime përmbajnë fenole, përbërës që do të reagojnë me squfurin në një reaksion kimik nga hudhra dhe duke neutralizuar kështu erën e fortë.

Këtë e kanë vërtetuar me një spektrometër masiv, një pajisje që analizon molekulat në bazë të masës së tyre dhe pas konsumimit të ushqimeve të përmendura, niveli i squfurit ishte dukshëm më i ulët në frymëmarrjen e vullnetarëve.

Shumica e fenoleve janë në nenexhik, por shkencëtarët u befasuan edhe nga mënyra sesi gjethja e marules, e cila ka dukshëm më pak fenole, e shtyp në mënyrë efektive erën e hudhrës.

Related posts

A rrezikon përdorimi i tualeteve publike, shëndetin tuaj? Ekspertët ndajnë këshillat, ja çfarë duhet të dini

rezart morina

Shikoni pëllëmbën e dorës dhe do të kuptoni shpejt nëse vuani nga ky problem shëndetësor

admin

Mos i injoroni! Këto simptoma të pazakonta tregojnë kancer

admin