RTV AHIRETI
Shëndetësi

​A ju dhemb shpina? Këto pesë simptoma tregojnë se duhet të shkoni menjëherë te mjeku

​a-ju-dhemb-shpina?-keto-pese-simptoma-tregojne-se-duhet-te-shkoni-menjehere-te-mjeku

Nëse jeni 30-vjeç, dhimbjet e shpinës shpesh mund t’i atribuohen disa zakoneve, të tilla si qëndrimi ulur për një kohë të gjatë, ngritja e një fëmije dhe madje edhe stërvitje intensive.

Nëse jeni mbi 40-vjeç, ka lëndime në punë, fillimin e artritit ose disa gjendje mjekësore. Edhe pse dhimbja e shpinës është një problem i zakonshëm dhe shumë njerëz i përballojnë disi simptomat, ndonjëherë gjithçka nuk është aq e padëmshme dhe është e rëndësishme të shihni një mjek.

Përafërsisht 80 për qind e të rriturve do të kenë probleme me shpinën në një moment të jetës së tyre, është e rëndësishme të dini se cilat simptoma janë të rrezikshme dhe cilat jo.

Nëse dhimbja shfaqet pas një aktiviteti të caktuar, për shembull gjatë ngritjes së peshave, dhe nëse zhduket pas 72 orësh, ndoshta nuk keni arsye për panik.

Megjithatë, nëse simptomat përkeqësohen, dhimbja shfaqet papritur ose nuk largohet, mund të jetë një gjendje më serioze që kërkon ekzaminimin e mjekut. Ortopedi dhe kirurgu Douglas Dickson dhe Kavita Trivedi, eksperte në kontrollin e dhimbjes, shpjegojnë se cilat janë simptomat.

1. Dhimbje e fortë dhe e mprehtë: Kjo lloj dhimbjeje mund të tregojë se një muskul ose ligament është këputur dhe gjithashtu mund të jetë një problem me një organ të brendshëm që ndodhet në atë zonë.

2. Dhimbje djegëse: Në këtë rast, ndjenja e dhimbjes mund të shfaqet në këmbë ose gluteus, gjë që mund të zbulojë ngjeshjen e nervit.

3. Dobësi e papritur në këmbë: Dobësia në këmbë mund të shkaktohet nga presioni në nervat kurrizore për shkak të kushteve të tilla si dhimbje të nervit shiatik ose stenozë kurrizore. Po kështu, dhimbjet e forta në këmbë ndonjëherë mund të tregojnë një goditje në tru.

4. Mospërmbajtja: Dhimbja e shpinës në kombinim me pamundësinë për të kontrolluar zorrët ose fshikëzën mund të jetë sinjal i presionit serioz në nerva apo edhe një infeksion i shtyllës kurrizore, që mund të jetë meningjit.

5. Thërrmimi në ije ose muskuj: Nëse humbni ndjesinë ose ndjeni ndjesi shpimi gjilpërash në ijë ose muskujt përreth tij, mund të jetë një problem serioz i nervit ose shtyllës kurrizore.

Nëse ndjeni dobësi në këmbë, vuani nga mosmbajtja dhe ndjeni ndjesi shpimi gjilpërash, simptomat mund të zbulojnë sindromën Cauda equina (CES), një gjendje serioze e karakterizuar nga dëmtimi i nervit në shtyllën kurrizore. Është një gjendje që kërkon një vizitë urgjente te mjeku për të “liruar” nervat dhe për të parandaluar dëmtimin e mëtejshëm.

Pozat e gjumit

Një pozicion i zgjedhur gabimisht mund të ndikojë në probleme me gjumin dhe shtyllën kurrizore, ndaj fakti që keni fjetur 8 orë nuk ka pse të thotë asgjë për shëndetin tuaj. Bëhet fjalë për gjumin në bark, ndaj edhe pse ky pozicion është shumë i këndshëm dhe i rehatshëm, mund të shkaktojë dëme.

Pushimi në stomak mund të shkaktojë një pozicion të keq në shtyllën kurrizore, gjë që ushtron presion shtesë mbi të. “Ky pozicion vendos ngarkesën më të madhe në muskujt e shtyllës kurrizore dhe nyjat sepse “drejton” pamjen e lakuar natyral të shtyllës kurrizore,” shpjegoi Christopher Ornelas, një mjek ortoped.

Marleen Caldwell, një fiziatër, shprehet se është mirë të flini në shpinë sepse në këtë mënyrë pesha e trupit shpërndahet në të gjithë trupin dhe jo vetëm në disa pika të rëndësishme. Ai shton se shpina duhet mbajtur në një pozicion neutral nëse doni të shmangni dhimbjet.

Ka përfitime të shumta të gjumit në shpinë, kështu që mund të ndikojë në shpeshtësinë e dhimbjeve të kokës, dhimbjeve të sinuseve dhe presionit të gjakut. Përveç kësaj, do të favorizojë një pamje rinore sepse nëse flini me shpinë nuk do ta shtypni fytyrën pas jastëkut, gjë që mund të shkaktojë rrudha për një periudhë të gjatë kohore.

Është më mirë të flini në krah sesa në bark

Ky pozicion gjumi ka të mirat dhe të këqijat e tij. Së pari, nëse flini në krah, duket se redukton dhimbjet e kyçeve dhe shpinës, sipas ekspertëve të portalit Helatline.

Por në varësi të llojit të trupit tuaj, gjumi në anën tuaj mund të shtojë pak presion në ijët dhe shpinë. Nëse i keni ijët shumë të gjera, mund të parandaloni problemet duke vendosur një jastëk midis gjunjëve.

Related posts

A është e shëndetshme të pini çaj jeshil para gjumit?

rezart morina

Çfarë e shkakton të fikëtit? Kështu shpjegohet në studimin e ri

admin6

Një filxhan kafe ju ndihmon në humbjen e peshës

rezart morina