RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Kërkohet shtyrja për dy javë e fillimit të gjykimit ndaj Thaçit dhe të tjerëve

kerkohet-shtyrja-per-dy-jave-e-fillimit-te-gjykimit-ndaj-thacit-dhe-te-tjereve

Gjykimi në Hagë ndaj ish-eprorëve të UÇK-së, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi e Jakup Krasniqi pritet të fillojë në mesin e muajit mars.

Gjykimi ishte paraparë të fillonte më 1 mars, porse në konferencën përgatitore të mbajtur të mërkurën në lidhje me përgatitjet për gjykimin, palët kanë kërkuar që të shtyhet gjykimi për së paku dy javë.

Palët kanë thënë se u duhet pak më tepër kohë për t’u përgatitur për fillimin e gjykimit.

Prokuroria ka thënë se do të marrë 6 orë kohë për fjalën hyrëse, ndërsa edhe avokatët e Thaçit, Veselit, Selimit e Krasniqit kanë thënë se do të bëjnë fjalën hyrëse pasi ta bëjë këtë ZPS-së.

Gjykatësi Charles L. Smith III ka kërkuar nga ZPS-ja që të shqyrtojë mundësinë të ulet numri i dëshmitarëve apo kohës së marrë për deklarata. Ai tha se pritet të dëgjohen deri 600 orë dëshmi në vit.

E nga ZPS-ja u tha se jo të gjithë dëshmitarët që janë në listë do të ftohen, ndërsa ka thënë se do të shikojnë të ulin numrin e orëve të dëshmisë. Por, ZPS-ja ka thënë se planifikohet pak a shumë 700 orë për t’i marrë në pyetje dëshmitarët. Kjo pa kundërpyetje nga pala tjetër.

Related posts

Klinikat private në Kosovë, me çmime ia kalojnë dhe Kroacisë

rezart morina

Burri nga India ecën më shumë se 8500 km për të kryer Haxhin

admin

Blinken vizitë në Turqi, pritet të vizitojë zonat e prekura nga tërmeti

admin