RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Këta 12 lloje njerëzish nuk duhet të pinë kurrë kafe

​keta-12-lloje-njerezish-nuk-duhet-te-pine-kurre-kafe

Kafeja mund të përkufizohet si një eliksir i shëndetit, por për disa njerëz mund të ketë më shumë efekte anësore negative.

Nutricionistët zbuluan për Eat This që njerëzit duhet të anashkalojnë duke pirë kafe.

Njerëzit me sindromën e zorrës së irrituar

Kafeja mund të na ndihmojë të kemi jashtëqitje të rregullta, por gjithashtu rrit shanset për diarre, e cila është simptoma kryesore e sindromës së zorrës së irrituar. Prandaj, nëse keni këtë gjendje, rekomandohet që të kufizoni ose shmangni plotësisht kafen.

Njerëzit me glaukoma

Sipas Angel Planells, i cili i referohet një studimi të fundit, presioni intraokular tek personat me glaukoma rritet kur konsumojnë kafe, ndaj rekomandohet kufizimi dhe shmangia e konsumit të kësaj pijeje, por nevojiten kërkime shtesë për këtë temë.

Dietologia Sue Heikinen thotë se marrja e kafeinës mund të rrisë shpeshtësinë dhe urgjencën e urinimit. Kjo është arsyeja pse është mirë të shmangni kafen para udhëtimeve të gjata.

Njerëzit me probleme të zemrës

Për shkak se kafeina mund të shkaktojë një rritje të përkohshme të presionit të gjakut dhe të rrahjeve të zemrës, është e rëndësishme që kushdo me sëmundje ekzistuese të zemrës të flasë me mjekun e tij nëse dhe sa kafe është e sigurt për të pirë.

Gratë shtatzëna

Kolegji Amerikan i Obstetrikës dhe Gjinekologjisë rekomandon që gratë shtatzëna të kufizojnë kafeinën në 200 miligramë në ditë për të reduktuar rrezikun e abortit, lindjes së parakohshme dhe foshnjave me peshë të ulët. Kjo do të thotë që gratë shtatzëna nuk duhet të konsumojnë më shumë se dy filxhanë kafe në ditë.

Nënat gjidhënëse

Për shkak se kafeina është një stimulues dhe diuretik, ekziston shqetësimi se një nënë gjidhënëse mund të jetë në rrezik të dehidrimit. Shoqata Amerikane për Gratë Shtatzëna sugjeron që të shmangni sa më shumë kafeinën gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji.

Njerëzit me çrregullime të gjumit

Ne arrijmë për kafe kur duam më shumë energji. Ndikon në cilësinë e gjumit, që do të thotë se duhet të shmangni pirjen e tij të paktën gjashtë orë para se të shkoni në shtrat.

Njerëzit me ankth ose të prirë për sulme paniku

“Kafeina është një stimulues që mund ta përkeqësojë ankthin tek disa njerëz”, thotë dietologia Kelli McGrane.

“Nëse përjetoni rregullisht ankth ose sulme paniku, konsideroni të shmangni ose reduktoni marrjen e kafesë me kafeinë”, paralajmëroi ajo.

Personat që vuajnë nga diarreja

Disa njerëz betohen se një filxhan kafe në mëngjes ndihmon tretjen e tyre, por ky efekt nuk është i dëshirueshëm nëse jeni duke luftuar me diarre. Kafeja mund të jetë një zgjedhje më e mirë në atë rast, megjithëse lëngjet e nxehta përgjithësisht dihet se stimulojnë zorrët.

Personat me epilepsi

Megjithëse studimi është i kufizuar, konsumimi i tepërt i kafesë është treguar të jetë i lidhur me një frekuencë të shtuar të krizave epileptike.

Fëmijët

Edhe pse kafeina mund të shqetësojë këdo, ajo ka efekte anësore më serioze te fëmijët. Për shembull, shumë kafeinë te fëmijët mund të çojë në rrahje të shpejta të zemrës, rritje të ndjenjave të ankthit, vështirësi në përqendrim dhe shqetësim në stomak.

Personat me refluks gastroezofageal

Kafeina mund të relaksojë sfinkterin e poshtëm të ezofagut, i cili është valvula midis ezofagut dhe stomakut. Kjo mund të shkaktojë që përmbajtja acidike e stomakut të hyjë në ezofag, duke rezultuar në simptoma të pakëndshme.

Related posts

Nuk e keni ditur, kjo është arsyeja pse nuk mund të gjeni kurrë akullore me rrush

admin

Çfarë të mirash i sjell organizmit ngrënia farave të lulediellit

admin

4 këshilla si të ushtroheni edhe pse mund të jeni me astmë…

admin