RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

SHBA – Senati amerikan aprovon ligjin për shëndetin, taksat dhe klimën

shba-–-senati-amerikan-aprovon-ligjin-per-shendetin,-taksat-dhe-klimen

Demokratët në Senatin amerikan parashtruan ligjin e tyre të vonuar për shëndetin, taksat dhe klimën pas disa muajsh pasigurie nëse legjislacioni kryesor mund të miratohej përpara zgjedhjeve afatmesme në Shtetet e Bashkuara.

Senati votoi përgjatë linjave partiake, 50-50, për të nisur debatin mbi masën, me nënpresidenten Kamala Harris që prishi barazimin si presidente e Senatit.

Demokratët po e miratojnë projektligjin duke përdorur një procedurë të quajtur pajtim, e cila nuk lejon pengimin e republikanëve.

“Ky është një nga projektligjet më gjithëpërfshirëse dhe me ndikim që Kongresi ka parë në dekada,” tha udhëheqësi i shumicës në Senat, Charles E. Schumer.

“Do të ulë inflacionin. Do të ulë kostot e barnave me recetë. Do të luftojë ndryshimet klimatike. Do të mbyllë boshllëqet e taksave dhe do të reduktojë deficitin. Do të ndihmojë të gjithë qytetarët e këtij vendi dhe do ta bëjë Amerikën një vend shumë më të mirë”, shtoi ai.

Projektligji do të lejojë qeverinë federale të fillojë negocimin e çmimeve të barnave, do të krijojë stimuj dhe grante për të luftuar krizën klimatike, dy nga prioritetet kryesore të politikës që demokratët shpresojnë të kryejnë këtë vjeshtë.

Për demokratët e Kongresit dhe Presidentin Joe Biden, kjo do të shënonte një pikë të mirëpritur legjislative. /atsh

Related posts

Hovenier me postim përshëndetës për Escobarin: U përkushtua të avancojë vizionin për një Kosovë të sigurt dhe demokratike

RTI

EBA ka dërguar 118 avionë me ndihma për të prekurit nga tërmetet në Turqi dhe Siri

rezart morina

Kurti vizitoi Organizatën për Fëmijët pa Kujdes Prindëror

rezart morina