RTV AHIRETI
Shëndetësi

Këto janë përfitimet shëndetësore që vijnë nga konsumimi i hurmës

keto-jane-perfitimet-shendetesore-qe-vijne-nga-konsumimi-i-hurmes

Hurma është një frut që mund të konsumohet e gatuar, e tharë, e përpunuar ose e freskët.

E veçanta e saj është se mund ta hani edhe kur është shumë e pjekur, ndërkohë që frutat e tjera në të njëjtin stad konsiderohen të kalbura.

Hurmat janë të shkëlqyera për shëndetit, sidomos tani në vjeshtë kur kanë sezonin e tyre.

Ato zvogëlojnë shenjat e plakjes, përmirësojnë shëndetin e syve, ulin tensionin e gjakut dhe ju ndihmojnë të humbisni peshë.

Gjithashtu duke konsumuar hurma ju rrisni energjitë tuaja.

Related posts

Ju ngelin shenja nga çorapet në këmbë? Çfarë tregon kjo për shëndetin tuaj

admin

Metodat që duhet të dini – Si të pushoni dhimbjen e kokës pa Ilaçe

admin

Luleshtrydhet e bardha/ Çfarë janë, nga vijnë dhe cilat janë karakteristikat e tyre

rezart morina