RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kim Jong Un zbulon nëndetësen e parë që hedh predha bërthamore

kim-jong-un-zbulon-nendetesen-e-pare-qe-hedh-predha-berthamore

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un ka marrë pjesë në një ceremoni për të zbuluar nëndetësen e parë të aftë për të lëshuar armë bërthamore. Media shtetërore tha se nëndetësja forcoi parandalimin bërthamor të vendit në kufij.

Ai është emëruar Hero Kim Kun Ok pas një oficeri detar të Koresë së Veriut dhe figurës historike. Një nëndetëse e aftë për të gjuajtur armë bërthamore ka qenë prej kohësh në listën e armëve që Koreja e Veriut dëshiron të ndërtojë.

Në fotografitë e publikuara nga media shtetërore, Kim shihet duke qëndruar në një kantier detar, i rrethuar nga oficerë të marinës dhe nën hijen e një nëndetëseje të madhe të zezë. Ai citohet të ketë thënë se nëndetësja do të jetë një nga mjetet kryesore të marinës për ofensivë nënujore.

“Nëndetëse e sulmit bërthamor, e cila ka qenë një simbol i agresionit kundër kombit tonë për dekadat e fundit, tani simbolizon fuqinë tonë kërcënuese që godet frikën te armiqtë tanë të paskrupullt,” tha ai. /dosja

Related posts

Tymi i zjarreve pyjore të Kanadasë rrezikon shëndetin e miliona njerëzve

admin

49 alarme për bomba nëpër shkolla dhe kopshte

admin

New York Times has në reagime në Twitter pasi sulmin terrorist në Stamboll e ndërlidh me “turizmin”

admin