RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Tërmeti në Marok, shkon mbi 600 numri i viktimave

termeti-ne-marok,-shkon-mbi-600-numri-i-viktimave

Rritet numri i viktimave nga tërmeti shkatërrues në Marok. Autoritetet raportojnë për 632 viktima dhe qindra të tjerë të plagosur.

Shumica e vdekjeve ndodhen në zona malore që ishin të vështira për t’u arritur, thanë autoritet.

Ndërsa ekipet e shpëtimit e kishin të pamundur për të arritur në vendngjarje për shkak të terrenit të vështirë dhe rrugëve të shkatërruara.

Epiqendra ishte në Vargun Malor të Atlasit të Lartë, 71 km në jug-perëndim të Marrakeshit, një qytet turistik dhe ka një popullsi rreth 840 mijë banorë. Sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së tërmeti kishte një thellësi prej 18.5 km.

Tërmeti ra në orën 23:11 të së premtes. Pati një pasgoditje me magnitudë 4.9 të shkallës Rihter 19 minuta më vonë. /abcnews

Related posts

Plagosi gruan e djalin dhe s’iu dorëzua policisë, RENEA ekzekuton 62-vjeçarin në Maliq

admin

Prezantohen masat për subvencionimin e energjisë: Këto janë pajisjet dhe kategoritë që do të përkrahen

admin

Nga frika e pasgoditjeve, familjet në Sirinë veriperëndimore flenë në tenda

rezart morina