RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kina bën thirrje për zgjidhje me dy shtete dhe uljen e tensioneve në Palestinë

kina-ben-thirrje-per-zgjidhje-me-dy-shtete-dhe-uljen-e-tensioneve-ne-palestine

Kina ka përsëritur thirrjen e saj për zgjidhje me dy shtete në Palestinë dhe ka theksuar se ulja e tensioneve me bastisjet në Bregun Perëndimor nën pushtim dhe dhunën në Kudsin Lindor këtë javë është prioritet emergjent, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë me shkrim nga Ministria e Punëve të Jashtme të Kinës thuhet se qeveria e Pekinit ndjek nga afër tensionet në rritje periudhën e fundit mes Izraelit dhe Palestinës dhe se shpreh keqardhje të thellë për humbjet e jetëve të civilëve.

“Kina dënon të gjitha aktet terroriste dhe të dhunës që vendosin në objektiv civilët dhe kundërshton përdorimin e forcës ekstreme. Është prioritet emergjent që të kërkohet nga të gjitha palët dhe kryesisht nga Izraeli që të tregojë qetësi dhe vetëpërmbajtje për të parandaluar daljen e situatës jashtë kontrollit dhe për të treguar të gjitha përpjekjet e mundshme për të uljen e tensioneve”, thuhet në deklaratë.

Më tej thuhet se Kina do të vazhdojë të punojë për zgjidhje gjithëpërfshirëse, të drejtë dhe të përhershme ndaj problemit palestinez.

“Konflikti Izrael-Palestinë përsëritet vazhdimisht sepse ndaj problemit nuk është gjetur zgjidhje me dy shtete dhe sepse është refuzuar kërkesa legjitime e popullit palestinez për të formuar shtet të pavarur. Komuniteti ndërkombëtar duhet të ndërmarrë urgjentisht hapa të fuqishëm për krijimin e kushteve për vazhdimin e negociatave mes Palestinës dhe Izraelit”, theksohet ndër të tjera në deklaratë.

Tensionet në rajon u rrit sërish pasi ushtria izraelite vrau 9 palestinezë në bastisjen që kreu më 26 janar në kampin e refugjatëve Jenin në veri të Bregut Perëndimor nën pushtim.

Pas bastisjeve në Jenin, tensionet në Kudsin Lindor u përshkallëzuan. Më 27 janar humbën jetën 7 persona dhe u plagosën 3 të tjerë në një sulm me armë ndaj një njësie të vendbanimeve të paligjshme hebreje. Edhe dje u plagosën 2 izraelitë, njëri prej tyre rëndë në sulmin me armë që u krye në lagjen Silwan në afërsi të zonës së Qytetit të Vjetër të Kudsit Lindor.

Related posts

Qeveria tregon se çfarë biseduan në telefon Kurti me Chollet

rezart morina

Piktura palestineze tregon solidaritet me viktimat e tërmetit në Turqi, Siri

admin

Gjashtë vende të BE-së mbyllin ‘portat’ për kontrabandën e drogës

admin