RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kina shënon fundin e pandemisë ndërsa protestuesit “po zhdukën”

kina-shenon-fundin-e-pandemise-ndersa-protestuesit-“po-zhduken”

Ndërsa Kina shpalli fitoren mbi pandeminë, protestat historike në nëntor, të cilat shënuan fundin e rregullave zero-Covid kanë filluar të zbehen nga kujtesa.

Por ndërsa vendi vazhdoi përpara, shumë nga ata që morën pjesë në demonstrata u zhdukën, të marrë nga autoritetet në një goditje të thellë të qetë ndaj disidentëve.

Mijëra u mblodhën kundër politikave kufizuese Covid në të ashtuquajturat protesta të Librit të Bardhë, duke mbajtur fletët e bardha bosh në errësirë. Ishte një shfaqje e rrallë kritike ndaj Partisë Komuniste Kineze në pushtet dhe liderit të saj Xi Jinping.

Policia bëri disa arrestime në atë kohë. Tani, muaj më pas, shumë prej atyre protestuesve janë në paraburgim nga policia, thonë aktivistët kinezë, me një grup që vlerëson se ka pasur më shumë se 100 arrestime.

Grupet ndërkombëtare të të drejtave dhe universitetet e huaja kanë kërkuar lirimin e tyre. Dhe grupet e aktivistëve kanë publikuar lista me emrat e të arrestuarve të dyshuar. Këtu përfshihen ata që protestuan në Pekin si dhe qytete të tjera si Shangai, Guangzhou dhe Nanjing.

Autoritetet kineze nuk i janë përgjigjur pyetjeve mbi ndalimet. Por përmes intervistave me miqtë dhe avokatët, BBC ka mundur të verifikojë emrat e 12 personave të arrestuar në Pekin.

Të paktën pesë prej tyre janë liruar me kusht. Mes atyre që janë ende në paraburgim, katër gra – Cao Zhixin, Li Siqi, Li Yuanjing dhe Zhai Dengrui – janë arrestuar zyrtarisht për “zgjedhjen e grindjeve dhe provokimin e telasheve”. Kjo është një akuzë shumë e paqartë që mbart një dënim maksimal prej pesë vjetësh dhe një për të cilën kritikët thonë se përdoret shpesh për të mbytur mospajtimin. /mesazhi

Related posts

Qindra persona përkujtojnë ushtarin amerikan që i vuri flakën vetes para ambasadës izraelite

admin6

Kryeministrja franceze: Të gjitha opsionet do të shqyrtohen për të rivendosur rendin

admin

Forcat izraelite bombardojnë pjesën jugore të Rripit të Gazës, ka shumë të vdekur dhe të plagosur

rezart morina