RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kolonët hebrenj dhe forcat izraelite kryejnë sulme në Bregun Perëndimor

kolonet-hebrenj-dhe-forcat-izraelite-kryejne-sulme-ne-bregun-perendimor

Të paktën gjashtë palestinezë u plagosën në sulmet e kryera nga kolonët hebrenj dhe forcat izraelite gjatë bastisjeve në disa qytete të Bregut Perëndimor të pushtuar.

Agjencia palestineze e lajmeve WAFA raporton se sulmet dhe bastisjet u kryen në qytetet Ramallah, Qalqilya, Jenin dhe Hebron. Një grup kolonësh hebrenj mbërritën në fshatin Abu Fellah, në veriperëndim të Ramallahut, duke përdorur automjete me targa palestineze.

Kolonët sulmuan të rinjtë palestinezë atje dhe plagosën të paktën një palestinez, duke përfshirë një në kokë. Dy të plagosurit janë dërguar në spital.

Kolonët hebrenj hapën zjarr edhe mbi palestinezët dhe shtëpitë e tyre, por askush nuk u lëndua. Ushtarët izraelitë sulmuan fshatin Kefr Ayn, në veriperëndim të Ramallahut. I riu u qëllua në stomak gjatë bastisjes. Shtëpitë u kontrolluan gjithashtu gjatë bastisjeve në fshatrat Rummane, Zebuba, Aneyn dhe et-Tibe në perëndim të Jeninit.

Ushtarët izraelitë bastisën gjithashtu një ndërtesë që strehonte punëtorët e Gazës në qytetin Izna, në perëndim të Hebronit dhe arrestuan rreth 20 punëtorë.

Në Qalqilya, ushtarët izraelitë vendosën snajperë në shumë pika, arrestuan dhe morën në pyetje disa palestinezë dhe bastisën një restorant pranë sheshit Dëshmor Abu Ali Iyad.

Të paktën 463 palestinezë humbën jetën në sulmet e ushtarëve izraelitë dhe kolonëve të paligjshëm hebrenj në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe në Kudsin Lindor (Jerusalem) që nga 7 tetori i vitit 2023.

Related posts

Zgjedhjet në Maqedoni, ky është numri i qytetarëve që kanë votuar deri në 13:00

rezart morina

Erdoğan: Qëndrimi i Greqisë ndaj migrantëve tani ka arritur në nivel brutaliteti – VIDEO

admin

Supremja ia zbut dënimin në 22 vjet burgim të akuzuarit për vrasjen në AKI

rezart morina