RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Konferenca e donatorëve për Sudanin mbahet në Gjenevë gjërsa armëpushimi hyn në ditën e dytë

konferenca-e-donatoreve-per-sudanin-mbahet-ne-gjeneve-gjersa-armepushimi-hyn-ne-diten-e-dyte

Një konferencë ndërkombëtare e donatorëve për Sudanin ishte caktuar të fillonte në Gjenevë të hënën, një ditë pas një armëpushimi 72-orësh midis gjeneralëve ndërluftues të vendit që synonte të lejonte shpërndarjen e ndihmave të nevojshme dëshpërimisht.

Ushtria, e udhëhequr nga Abdel Fattah Al-Burhan, që nga 15 prilli po lufton me forcat paraushtarake të komanduara nga ish-zëvendësi i tij Mohamed Hamdan Daglo, pasi të dy ranë në një luftë të ashpër për pushtet.

Armëpushime të shumta janë rënë dakord dhe thyer në luftë që nga fillimi i konfliktit, i cili ka marrë jetën e më shumë se 2,000 njerëzve dhe ka dëbuar dy milionë të tjerë nga shtëpitë e tyre, duke përfshirë të paktën 528,000 të cilët kanë ikur jashtë vendit.

Armëpushimi i fundit hyri në fuqi në orën 6 të mëngjesit të së dielës, me ndërmjetësit që thanë se të dy palët kishin rënë dakord të përmbaheshin nga sulmet dhe të lejonin lirinë e lëvizjes dhe shpërndarjen e ndihmave. /mesazhi

Related posts

Aksion i Policisë në Shqipëri: Mbi 200 të të arrestuar sekuestrohet kokainë e para

rezart morina

Turqia dhe Greqia bien dakord të aktivizojnë kanale të shumta komunikimi

rezart morina

Serbia nën ujë/ Gjendje e jashtëzakonshme në 26 qytete për shkak të reshjeve të dendura

admin