RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Konfirmon sindikata: Policët janë bllokuar që 8 ditë në Jarinjë e Leposaviq, po u rrezikohet shëndeti

konfirmon-sindikata:-policet-jane-bllokuar-qe-8-dite-ne-jarinje-e-leposaviq,-po-u-rrezikohet-shendeti

Sindikata e Policisë është po e përcjellin me vëmendje gjendjen aktuale në Kosovë, ku Policia e Kosovës po vazhdon synimin e saj në ruajtjen e rendit dhe sigurisë publike.

Kështu është thënë me anë të një komunikate për media, ku është shtuar se, Policia e Kosovës ushtron autorizimet e tyre dhe kryejnë detyrat në mënyrë të ligjshme, të bazuar në Kushtetutën e Kosovës.

“Zyrtarët policor në këto dy lokacione të bllokuara po qëndrojnë me moral shumë të lartë, por shëndeti dhe jeta e tyre është e rrezikuar seriozisht për shkak të kushteve të vështira të krijuara nga rrethanat dhe ambienti në të cilin qëndrojnë”, thuhet ndër tjerash në komunikatë.

Komunikata e plotë:

Sindika e Policisë së Kosovës është duke i përciell me vemendje gjendjen aktuale në Kosovë, ku Policia e Kosovës vazhdon synimin e saj në ruajtjen e rendit dhe sigurisë publike, ngritjen e partneritetit me qytetarët.

Policia e Kosovës ushtron autorizimet e tyre dhe kryejnë detyrat në mënyrë të ligjshme, të bazuar në Kushtetutën e Republikës së Kosovës,në ligjeve tjera në fuqi dhe në Kodin e Etikës, duke vepruar në mënyrë të paanshme për të mbrojtur jetën, pronën,sigurin , kontrollin e kalimit kufitar për të gjithë pa dallim etnie apo nacionaliteti.

Me të njejtin qëllim qëndrojnë zyrtarët policorë edhe në dy lokacionet e veriut të vendit, në Leposaviq dhe Jarinje ku janë të bllokuar nga barikadat e vendosura nga grupe jolegjitime kriminale. Bllokimi i rrugëve ka hyrë në ditë në tetë dhe si pasojë është cenuar lëvizje e lirë e qytetarëve dhe organeve të rendit dhe zyrtarët policor në Leposaviq dhe Jarinje kanë mbetur të bllokuar pa pasur mundësi t’ju bëhet ndrrimi sipas rregullave për funksionim normal.

Sindikata e Policisë dhe të gjithë pjestarët e policisë janë duke i përcjellur nga afër këto zhvillime si dhe janë shumë të shqetësuar për fatin e kolegëve të bllokuar, prandaj u bëjmë thirrje urgjente Presidencës, Qeverisë, KFOR-it, EULEX-it dhe ambasadave të QUINT-it që të bashkërendojnë veprimet dhe menjëherë të krijohen kushtet për lëvizje të lirë dhe zyrtarëve policor t’ju bëhet ndrrimi.

Zyrtarët policor në këto dy lokacione të bllokuara po qëndrojnë me moral shumë të lartë, por shëndeti dhe jeta e tyre është e rrezikuar seriozisht për shkak të kushteve të vështira të krijuara nga rrethanat dhe ambienti në të cilin qëndrojnë.

Duhet të kuptojmë se edhe durimi e ka fundin e vet edhe për ata që janë atje edhe për ne. Në këtë rast është tejkaluar gjithçka nga normalja sepse kemi të bëjmë me rrezikun e jetës nga sëmundje të ndryshme të zyrtarëve policorë dhe qytetarëve që banojnë në atë pjesë, tani më kemi të bëjmë me krizë humanitare, prandaj duhet të intervenohet urgjentisht!

Related posts

Sot heshtje zgjedhore në Shqipëri, nesër qytetarët zgjedhin 61 kryebashkiakët e rinj

admin

Arabia Saudite njofton fillimin e sezonit të ri të Umres për qytetarët dhe banorët e Gjirit

rezart morina

Vritet një kosovar në Gjermani

admin