RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kongresmeni amerikan thotë se miliona njerëz janë në rrezik nga uria në Gaza

kongresmeni-amerikan-thote-se-miliona-njerez-jane-ne-rrezik-nga-uria-ne-gaza

Kongresmeni amerikan Jim McGovern thekson nevojën urgjente për një armëpushim në Gaza për shkak të kërcënimit në rritje të urisë.

Ai thekson domosdoshmërinë për veprim të menjëhershëm, duke përfshirë dërgimin e ushqimit dhe ndihmës mjekësore, potencialisht përmes metodave si përdorimi i një anijeje spitalore ose furnizimet me avion.

McGovern paralajmëron se miliona njerëz në Gaza po përballen me rrezikun e afërt të urisë, duke bërë thirrje për ndihmë të konsiderueshme humanitare për të parandaluar humbjen e mëtejshme të jetëve të pafajshme.

Ministria e Shëndetësisë në Gaza njoftoi se gjashtë fëmijë vdiqën në Gazën veriore nga dehidrimi dhe kequshqyerja në spitalet Kamal Adwan dhe al-Shifa, ndërsa shumë të tjerë janë në gjendje kritike. /mesazhi

Related posts

“Të lëmë mënjanë interesat e ngushta”- Kancelari gjerman tregon zgjidhjen: Ja cili është çelësi për rivendosjen e paqes në Europë

admin

Gazetari palestinez: Libri “Dëshmia” e Anadolu-t përmban pamje nga krimet e luftës që i kam parë me sytë e mi

rezart morina

Palestinezët dënojnë mbledhjen e qeverisë izraelite brenda tuneleve të murit Al-Buraq të Al-Aksa-s

admin