RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Politikani palestinez: Qeveritë perëndimore “bashkëpunëtorë” në krimet izraelite

politikani-palestinez:-qeverite-perendimore-“bashkepunetore”-ne-krimet-izraelite

Mustafa Barghouti, sekretari i përgjithshëm i Iniciativës Kombëtare Palestineze, e ka dënuar sulmin vdekjeprurës ndaj civilëve në Gaza si një tjetër “krim të tmerrshëm” të kryer nga Izraeli.

“Kemi të bëjmë me një shtet të paprekur, një strukturë që është bërë fashiste, e drejtuar nga fashistët në një qeveri që përfshin fashistët,” tha ai për Al Jazeera.

“Këta ishin civilë që po vdisnin nga uria, sepse Izraeli i ka privuar nga ushqimi për muaj të tërë dhe nuk lejon asnjë furnizim për ta për më shumë se një muaj tani”, tha Barghouti.

“Dhe pastaj ata përpiqen ta justifikojnë duke thënë se palestinezët janë përgjegjës për vrasjen nga të njëjtët ushtarë izraelitë? Është e pabesueshme.”

Barghouti dënoi gjithashtu “heshtjen” e vendeve perëndimore dhe fajësoi qeveritë e tyre se janë “bashkëpunëtorë me këto krime dhe po lejojnë që ato të ndodhin”.

“Kjo duhet të ndalet menjëherë,” tha ai.

“Nuk mund të ndalet pa një armëpushim të menjëhershëm, të përhershëm, të plotë dhe pa tërheqjen e ushtrisë izraelite nga Gaza pasi e kanë shkatërruar kaq shumë dhe kanë çuar milionë njerëz në prag urie. /abcnews.

Related posts

Moska thotë se s’e njeh Gjykatën e Hagës për krimet e luftës

rezart morina

Sveçla dhe Krasniqi vizitojnë policët në Bërnjak, Ujman dhe Jasenovik

admin

Rrugëtimi inspirues i Besa Malokut, shkencëtares shqiptare në skenën ndërkombëtare

rezart morina