RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Konjufca takon liderë botërorë, diskuton për avancim të raporteve ndërshtetërore

konjufca-takon-lidere-boterore,-diskuton-per-avancim-te-raporteve-ndershteterore

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, gjatë pjesëmarrjes së tij në Samitin e Dytë për Demokraci në Uashington, ka takuar liderë të shteteve të ndryshme të botës, raporton teve1.info

Përmes një statusi në Facebook, Konjufca ka thënë se me përfaqësuesit e shteteve përkatëse ka diskutuar për avancimin e bashkëpunimit në fusha të ndryshme të interesit të përbashkët.

“Në margjina të Samitit të Dytë për Demokraci që po mbahet në Uashington, pata rastin të zhvilloj një sërë takimesh të frytshme me kryetarë të parlamenteve, deputetë, zyrtarë të lartë dhe personalitete nga Kenia, Gambia, Armenia, Gana, Zambia, Liberia dhe Kosta Rika, disa prej tyre shtete jonjohëse të Republikës së Kosovës.

Potencova progresin demokratik të Republikës së Kosovës dhe përkushtimin institucional në rrugën tonë drejt anëtarësimit në Bashkimit Evropian dhe në NATO. Me përfaqësues të këtyre shteteve biseduam për rolin e parlamenteve tona në ndërtim dhe intensifikim të marrëdhënieve dypalëshe dhe bashkëpunimit në fusha të ndryshme të interesit të përbashkët”, ka shkruar ndër të tjera Konjufca.

Kryeparlamentari ka thënë se ka shprehur përkushtimin e Republikës së Kosovës për kultivimin e miqësisë, zhvillimin e modaliteteve për bashkëpunim në të ardhmen dhe avancimin e raporteve ndërshtetërore me qëllim forcimin e pozitës ndërkombëtare të Kosovës.

Related posts

Shtëpia e Bardhë për samitin në Arabinë Saudite: Ajo duhet të promovojë formulën e paqes të Ukrainës

admin

McGurk sërish spikat si fytyra e errët e politikës së ShBA-së në Izrael dhe Lindjen e Mesme

wpuser

Somali, shpërthimi i një rakete në një shesh lojërash vret të paktën 22 fëmijë

admin