RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Konstituohet përbërja e re e Kuvendit të Serbisë

konstituohet-perberja-e-re-e-kuvendit-te-serbise

Përbërja e re e Kuvendit të Serbisë u konstituua sot pasi u konfirmua mandati i të gjithë deputetëve ndërsa pas konstituimit deputetët dhanë betimin, raporton Anadolu Agency (AA).

Seancën konstituive e kryesoi deputeti më i vjetër Vladeta Jankoviç ndërsa në punën e tij e ndihmuan katër deputetët më të rinj, me katër listat e para dhe sekretari i përgjithshëm i Kuvendit të Serbisë, Veljko Odaloviç.

Gjatë seancës së paradites janë verifikuar vetëm mandatet e deputetëve, që do të thotë se Kuvendi konsiderohet i konstituuar ndërsa të martën pritet zgjedhja e kryetarit, nënkryetarit, sekretarit të përgjithshëm dhe organeve të tjera të Kuvendit të Serbisë.

Në seancën parlamentare morën pjesë 241 deputetë si dhe anëtarë të Komisionit Republikan të Zgjedhjeve. /aa

Related posts

Konjufca uron Fitër Bajramin: Paqja, harmonia dhe lumturia duhet të jenë prioriteti ynë kryesor

admin

Kurti e quan Serbinë shtet autoritar me aspirata territoriale ndaj Kosovës

admin

Turqia hedh poshtë deklaratën e KS-OKB-së për punimet në rrugë në Qipron Veriore

admin