RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Koreja e Veriut shpall fitoren në betejën kundër COVID

koreja-e-veriut-shpall-fitoren-ne-betejen-kunder-covid

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un shpalli fitoren në betejën kundër koronavirusit të ri, duke urdhëruar heqjen e masave të vendosura në muajin maj.

Koreja e Veriut nuk ka treguar numrin e të infektuarve, por që nga 29 korriku nuk ka raportuar asnjë rast të ri të dyshuar, shkruan CNN.

“Ndërsa hoqi masat maksimale kundër pandemisë, Kim tha se Koreja e Veriut duhet të mbajë një barrierë të fortë anti-epidemike dhe të intensifikojë punën anti-epidemike deri në fund të krizës globale shëndetësore”, sipas një raporti nga agjencia shtetërore e lajmeve, KCNA.

Sipas vëzhguesve, kjo mund t’i hapë rrugën Koresë së Veriut për të kryer një test të armëve bërthamore për herë të parë që nga viti 2017.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka hedhur dyshime mbi pretendimet e Koresë së Veriut, duke thënë se muajin e kaluar besonte se situata po përkeqësohej, teksa mungonin të dhënat ngfa vendi komunist. /euronews

Related posts

Vuçiç shkarkon kryetarin e komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi: Regjimi serb dhe antishqiptar po vazhdon traditën e Millosheviç

admin

Shumica e votuesve besojnë se Biden është shumë i vjetër për mandatin e dytë

admin

Lëvizja Xhihadi Islamik: “Nuk do të heqim dorë nga lufta kundër Izraelit”

rezart morina