RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Koreja teston dronin që mund të krijojë cunami

koreja-teston-dronin-qe-mund-te-krijoje-cunami

Testimi i “dronit nënujor” ishte pjesë e stërvitjes treditore që simuloi sulme bërthamore ndaj objektivave të paspecifikuara të Koresë së Jugut, të cilat përfshinin gjithashtu lëshimin e raketave të lundrimit.

Koreja Veriore ka pretenduar të premten se ka testuar dronin nënujor me kapacitet bërthamor, i dizajnuar për të gjeneruar “cunami radioaktiv” që mund të shkatërrojë luftanijet dhe portet. Analistët janë skeptikë se kjo pajisje paraqet kërcënim, por testimi shpërfaq angazhimin e Koresë në ngritjen e kërcënimeve bërthamore.

Testimi i kësaj rakete është bërë në javën kur Shtetet e Bashkuara kanë vendosur një aeroplanmbajtëse dhe asete të avancuara në ujërat e Gadishullit Korean. Tensionet ushtarake janë në pikën më të lartë pasi testet raketore të Koresë së Veriut dhe ushtrimet ushtarake të SHBA-së me Korenë e Jugut janë shpeshtuar në vitin e fundit.

Shteti diktatorial ka njoftuar se droni nënujor që mund të lëshohet nga toka ose nga sipërfaqet e anijeve, është krijuar për t’u infiltruar në ujëra dhe mund të krijojë cunami të fuqishëm radioaktiv për të shkatërruar luftanijet e armikut.

Raporti erdhi disa orë përpara se presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk Yeol, të zotohej se do ta detyronte Korenë e Veriut të paguajë për “provokimet e saj të pamatura”, teksa mori pjesë në shërbimin përkujtimor për nder të 55 trupave të Koresë së Jugut të vrarë gjatë përleshjeve të mëdha me Veriun pranë kufirit të tyre detar perëndimor në vitet e kaluara.

Testimi i “dronit nënujor” ishte pjesë e stërvitjes treditore që simuloi sulme bërthamore ndaj objektivave të paspecifikuara të Koresë së Jugut, të cilat përfshinin gjithashtu lëshimin e raketave të lundrimit.

Testet e fundit të Veriut kishin për qëllim alarmimin e Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Jugut për “krizën bërthamore” që po fillonte, teksa vazhdojnë me “stërvitjet e tyre të qëllimshme, të vazhdueshme dhe provokuese të luftës”.

Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut përfunduan të enjten një stërvitje 11-ditore që përfshinte stërvitjen e tyre më të madhe në terren në vitet e fundit dhe po përgatisin një raund tjetër stërvitjesh të përbashkëta detare që thuhet se do të përfshijnë një aeroplanmbajtëse të SHBA-së.

Disa orë pas raportit të Koresë së Veriut, forcat ajrore të Koresë së Jugut publikuan detaje të një stërvitjeje të përbashkët ajrore pesëditore me Shtetet e Bashkuara, e cila filloi të hënën dhe përfundoi të premten mbi ujërat në brigjet perëndimore të Koresë së Jugut, e cila përfshinte demonstrime me zjarr të drejtpërdrejtë të ajrit në armë ajrore dhe ajër-tokë.

Forca ajrore ka njoftuar se stërvitja, e cila përfshinte aeroplanë të ndryshëm luftarakë të Koresë së Jugut dhe të paktën një aeroplan amerikan A-10, kishte për qëllim verifikimin e aftësive të goditjes precize dhe riafirmimin e besueshmërisë së strategjisë së Seulit “me tre boshte” kundër kërcënimeve bërthamore të Koresë së Veriut

Ndërkaq droni i Koresë së Veriut quhet “Haeil”, fjalë koreane që do të thotë valët e baticës ose cunami. Gazeta “Rodong Sinmun” e Veriut publikoi foto të Kim duke buzëqeshur pranë një objekti të madh në formën e silurit në një objekt të brendshëm të paspecifikuar. /koha

Related posts

Specialja ndryshon datën e konferencës përgatitore ndaj Thaçit, Veselit, Krasniqit dhe Selimit

admin

Presidenti kinez Jinping bën thirrje për “modernizim” të ushtrisë

admin

BE: Kërkesat për azil në nivelin më të lartë që nga viti 2016

admin