RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Bideni dhe Trudeau ashpërsojnë masat për migrantët – VIDEO

bideni-dhe-trudeau-ashpersojne-masat-per-migrantet-–-video

Presidenti amerikan, Joe Biden, është takuar me kryeministrin kanadez, Justin Trudeau, për bisedime në lidhje me luftën në Ukrainë, konkurrencën me Kinën, tregtinë dhe ndryshimet klimatike. Bideni dhe Trudeau nuk u janë përgjigjur pyetjeve të gazetarëve para se të realizohej takimi privat në rezidencën e kryeministrit kanadez në Ottawa.

Dy shtetet fqinje kanë arritur një marrëveshje për të përditësuar ligjet për azil-kërkuesit. Marrëveshja e re eliminon zbrazëtinë ligjore dhe tani dy shtetet kanë të drejtë t’i kthejnë mbrapsht azil-kërkuesit në kufij.

Si pjesë e marrëveshjes, Kanadaja pritet që të lejojë aplikimin për azil për 15 mijë migrantë.

Politika e re zbatohet për personat pa shtetësi amerikane ose kanadeze, të cilët kapen brenda 14 ditëve nga kalimi i kufirit midis dy vendeve.

Shtëpia e Bardhë nuk ka pranuar të komentojë mbi marrëveshjen, e cila pritet të shpallet zyrtarisht të premten.

Related posts

Blinken: Evropa ka shansin të heqë qafe varësinë nga energjia ruse

admin

Mali dhe Burkina Faso dërgojnë avionë luftarakë në Niger në përgjigje të ndërhyrjes së mundshme ushtarake

rezart morina

Turqi: 11 emigrantë të parregullt kthehet prapa nga Greqia, 3 gjenden të vdekur

admin