RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

KQZ-ja ka certifikuar 11 kandidatë për kryetar dhe 63 për asamble në veri, pret aplikime tjera

kqz-ja-ka-certifikuar-11-kandidate-per-kryetar-dhe-63-per-asamble-ne-veri,-pret-aplikime-tjera

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve po merret me përgatitjet e procesit zgjedhor për katër komunat veriore në vend.

KQZ-ja ka hapur edhe afatet për subjektet e interesuar për të garuar për kryetar në Mitrovicën e Veriut, Zubin Potok, Leposaviq e Zveçan, si dhe për asamble në Zveçan e Leposaviq, njofton Klankosova.tv.

Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, në Sytë 7 në Klan Kosova, tha se deri tani janë certifikuar 11 kandidatë për kryetar dhe 63 për asamble dhe se presin aplikime tjera.

Ndërkohë, gjatë se enjtes, Lista serbe njoftoi bojkotimin në këtë proces zgjedhor.

“KQZ-ja, si çdo herë tjetër, mbetet e përkushtuar për të përmbushur detyrimet kushtetuese dhe ligjore për organizimin e këtyre zgjedhjeve. Është në vullnetin e lirë të subjekteve politike që të marrin pjesë ose jo në një proces zgjedhor”, tha Elezi.

Këto zgjedhje KQZ-së do t’i kushtojnë rreth 497 mijë euro nga 556 mijë, sa ishte i planifikuar gjatë procesit zgjedhor të vitit të kaluar.

Kujtojmë se këto zgjedhje të 23 prillit, fillimisht ishin caktuar të mbahet me 18 dhjetor, por Presidentja e vendit, në koordinim me subjektet politike i ka shtyrë për në prill.

Related posts

Gjermani, organizatat e të drejtave të njeriut kërkojnë rritjen e përpjekjeve kundër racizmit

admin

Përplasje me grupeve shqiptare në Greqi/ Përfshihen 20 persona, arrestohen disa prej tyre

admin

Erdogan ‘kthen sytë’ nga vendet e Gjirit: Duam të forcojmë lidhjet me Arabinë, Katarin dhe Emiratet e Bashkuara

rezart morina