RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kreu i CIA-s shkon në Kajro për bisedimet mbi armëpushimin në Gaza

kreu-i-cia-s-shkon-ne-kajro-per-bisedimet-mbi-armepushimin-ne-gaza

Kreu i CIA-s do të udhëtojë në Kajro këtë fundjavë për bisedime mbi armëpushimin dhe lirimin e pengjeve të mbajtura nga Hamasi në Gaza, një territor që është rrethuar dhe bombarduar nga Izraeli për gati gjashtë muaj, njoftuan këtë të premte mediat amerikane.

Uashingtoni po e shpall këtë përpjekje të re pasi të enjten, i bëri presion kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu për të përfunduar një marrëveshje armëpushimi “pa vonesë” në sfondin e presionit nga komuniteti ndërkombëtar përballë katastrofës humanitare në Gaza.

Drejtori i inteligjencës amerikane Bill Burns do të takohet me homologun e tij izraelit, shefin e Mossad-it, David Barnea, si dhe me zyrtarë egjiptianë dhe katarian, raporton New York Times.

Sipas faqes së lajmeve Axios, ata janë kryeministri i Katarit, Mohammed bin Abdelrahman Al-Thani dhe shefi i inteligjencës egjiptiane, Abbas Kamel.

Në javët e fundit, negociatat që po zhvillohen në Doha dhe Kajro kanë mbetur në bllokim.

Related posts

Kleriku irakian bën thirrje për ndaljen e përleshjeve të dhunshme

admin

Tre persona arrestohen për dhunë në familje

admin

Tërnava sheh nga afër punimet në ndërtimin e Xhamisë Qendrore në Prishtinë

rezart morina