RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

World Central Kitchen kritikon forcat izraelite për mosrespektimin e protokolleve

world-central-kitchen-kritikon-forcat-izraelite-per-mosrespektimin-e-protokolleve

World Central Kitchen (WCK) ka kritikuar ushtrinë izraelite për mosndjekjen e procedurave të saj gjatë sulmeve që vranë shtatë nga punonjësit e saj në Gaza të hënën.

“Vetë videoja e IDF-së nuk tregon ndonjë shkak për të qëlluar mbi karvanin tonë të personelit, i cili nuk kishte armë dhe nuk përbënte kërcënim,” tha ËCK në një deklaratë pasi Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) publikuan raportin e tyre se si ndodhi sulmi.

IDF tha se besonte se kishte në shënjestër operativët e Hamasit kur ata sulmuan dhe vranë punonjësit e ndihmës në kolonën e WCK, sipas një hetimi të brendshëm që çoi në shkarkimin e dy oficerëve të lartë.

WCK pranoi se Izraeli kishte ndërmarrë “hapa të rëndësishëm” në shkarkimin e oficerëve. Organizata joqeveritare bëri gjithashtu thirrje për krijimin e një komisioni të pavarur për të hetuar më tej vrasjet. /abcnews

Related posts

Mërgimtarët presin deri në 2 orë tek Dheu i Bardhë për të hyrë në Kosovë

admin

Izraeli deri më tani ka vrarë mbi 400 palestinezë të cilët prisnin për ndihma në veri të Gazës

rezart morina

Gjuha shqipe përfshihet zyrtarisht në kurrikulën e Harvardit

admin