RTV AHIRETI
Lajme

Kreu i Diyanetit Erbaş, dënon dhënien e lejes për djegien e Kuranit në Suedi

kreu-i-diyanetit-erbas,-denon-dhenien-e-lejes-per-djegien-e-kuranit-ne-suedi

Kryetari i Çështjeve Fetare të Türkiye-s (Diyanet), Ali Erbaş, dënoi dhënien e lejes për të djegur Kuranin para ambasadës së Türkiye-s në Stockholm të Suedisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë nga llogaria e tij në median sociale Erbaş deklaroi: “Dënoj dhe mallkoj fuqimisht dhënien e lejes nga autoritetet suedeze ndaj një veprimi i cili synon djegien para ambasadës së Türkiye-s në Stockholm të librit tonë famëlartë, Kuranit, i cili është dërguar për të ndriçuar njerëzit nga injoranca”.

“Autoritetet suedeze me qëndrimin e tyre që kanë paraqitur janë bërë bashkautorë në krimin e urrejtjes së kryer kundër Islamit, muslimanëve dhe Türkiye-s, dhe gjithashtu kjo ka vendosur në objektiv paqen shoqërore. Do të vazhdojmë deri në fund luftën tonë kundër këtyre mentaliteteve të pista”, tha Erbaş.

Related posts

Pritje mbi tri orë në Merdar për të dalë nga Kosova, kjo është gjendja në pikat tjera kufitare

rezart morina

Abazoviq: Vendimi për ta mbështetur anëtarësimin e Kosovës në KiE nuk është kundër Serbisë

admin

OKB-ja paralajmëron për katastrofë humanitare në Gaza pasi financimet po shterojnë

admin