RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kreu i grupit Wagner: Situata në Bakhmut është shumë e rëndë

kreu-i-grupit-wagner:-situata-ne-bakhmut-eshte-shume-e-rende

Kreu i formacionit paraushtarak Wagner, Yevgeny Prigozhin deklaroi se situata në Bakhmut të rajonit ukrainas Donjeck është shumë e rëndë dhe se po vazhdojnë luftimet e ashpra mes forcave ruse dhe ukrainase, transmeton Anadolu.

“Situata në Bakhmut është e rëndë, shumë e rëndë. Kundërshtarët po luftojnë për çdo metër toke, ndërsa po afrohemi më afër qendrës, luftimet po bëhen më të ashpra”, ka thënë Prigozhin në një mesazh në Telegram.

Grupi Wagner merr pjesë në luftimet në lindje të Ukrainës, përfshirë Bakhmut-in, një qendër shumë e rëndësishme transporti përmes së cilit forcat ukrainase furnizohen me armë dhe pajisje ushtarake në Donbas.

Prigozhin tha se dislokon “rezerva të pakufishme”, por se pala ruse përparon përkundër rezistencës.

“Ecim përpara, do të vazhdojmë dhe nuk do të turpërojmë lavdinë e armëve ruse”, ka shtuar Prigozhin.

Related posts

Gabim njerëzor apo problem mekanik i anijes së mallrave? Misteri pas shkakut të shembjes së urës së Baltimorit. Ekspertët detarë dhe inxhinierikë ndajnë teoritë e tyre

admin

Paketë me vlerë 300 milion dollarë, çfarë do të përmbajnë ndihmat e reja ushtarake për Ukrainën?

admin

Protestat për pjesëmarrjen e saj në Eurovizion, reagon përfaqësuesja e Izraelit: Jam krenare për vendin tim! Qëndroj në skenë me…

admin