RTV AHIRETI
Lajme

Krimet e luftës në Ukrainë/ Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër-arrest për shefin ushtarak rus dhe ish-ministrin e mbrojtjes

krimet-e-luftes-ne-ukraine/-gjykata-nderkombetare-penale-leshon-urdher-arrest-per-shefin-ushtarak-rus-dhe-ish-ministrin-e-mbrojtjes

Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) ka lëshuar urdhër-arrest për ish-ministrin e mbrojtjes të Rusisë dhe shefin e saj ushtarak të shtabit të dyshuar për sulme ndaj objektivave civile në Ukrainë. Gjykata po akuzon Sergei Shoigu dhe gjeneralin Valery Gerasimov për krime lufte dhe krim kundër njerëzimit për akte çnjerëzore. Gjyqtarët konsiderojnë se ka arsye të arsyeshme

Related posts

Nauseda: Kapërceni vijat e kuqe dhe jepini Ukrainës avionë luftarakë

rezart morina

OSBE dënon fuqishëm sulmet ndaj KFOR-it

admin

Stuhi të forta në Mal të Zi, dy persona humbin jetën! Njëri u godit nga rrufeja, ndërsa tjetri…

admin