RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kryeministri i Irakut takohet me presidentin sirian, Bashar al-Assad – VIDEO

kryeministri-i-irakut-takohet-me-presidentin-sirian,-bashar-al-assad-–-video

Kryeministri i Irakut është takuar, të dielën, me presidentin sirian, Bashar al-Assad, në Damask, në një udhëtim të parë të këtij lloji që nga fillimi i konfliktit 12-vjeçar.

Iraku dhe Siria kanë pasur marrëdhënie të ngushta prej vitesh.

Presidenti al-Assad priti kryeministrin irakian Mohammed Shia al-Sudanin, i cili kryesoi një delegacion të rangut të lartë, në pallatin presidencial në Damask. Ata diskutuan marrëdhëniet e ndërsjella dhe bashkëpunimin mes dy vendeve fqinje, sipas zyrës së presidentit të Sirisë.

Nga zyra e kryeministrit al-Sudani, deklaruan se u zhvilluan bisedime rreth mënyrave të zgjerimit të bashkëpunimit në fushat e tregtisë, ekonomisë, transportit, turizmit, në luftën kundër ndryshimeve klimatike si dhe për bashkëpunimin në luftën kundër terrorizmit.

Bashkëpunimi për sigurinë kundër grupeve ekstremiste ka të ngjarë të jetë në krye të agjendës dyditore të vizitës. /koha

Related posts

Vuçiq: Kurti në Tetovë promovoi “Shqipërinë e Madhe”

rezart morina

Kandidati për kryetar i Partisë Konservatore në Britani: Kudsi është “kryeqyteti historik” i Izraelit

admin

Vihet gurthemeli i xhamisë në fshatin Dobërdol të Podujevës

admin