RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Edhe SHBA zhuritet nga i nxehti, 51 gradë Celsius në Death Valley

edhe-shba-zhuritet-nga-i-nxehti,-51-grade-celsius-ne-death-valley

Në SHBA, nga Florida në Kaliforni përmes Teksasit, pjesa më e madhe e vendit është ende nën kontrollin e një vale të nxehti, e cilësuar si “dërrmuese” nga shërbimet meteorologjike, të cilat parashikojnë rekorde të reja të temperaturës.

Në Death Valley, Kaliforni, termometri u ngjit në 51C mbrëmë, ndërsa sot priten 54C.

Krahas temperaturave të larta, Kalifornia Jugore po digjet nga disa zjarre ende të ndezura, të cilat tashmë kanë shkatërruar më shumë se 1 214 hektarë dhe kanë çuar në evakuimin e popullsisë.

Disa zona në Arizona, por edhe në Kaliforni, Utah dhe Nevada janë në një nivel paralajmërimi “magenta”, një “nivel i rrallë dhe/ose afatgjatë i nxehtësisë ekstreme” që përfaqëson nivelin maksimal të paralajmërimit kombëtar të shërbimit të motit.

Rënia e temperaturave nuk duket ende në horizont.

Pjesë të tjera të SHBA janë në rrezik të motit të keq.

“Stuhitë, shirat e dendur dhe përmbytjet janë të mundshme në shumë vende, veçanërisht në New England, e cila tashmë është ngopur me shirat e fundit”, raporton Shërbimi Kombëtar i Motit.

”Përmbytjet e shpejta vranë tre persona dje në një qark në veri të Filadelfias, Pensilvani, dhe katër persona të tjerë raportohen ende të zhdukur”, thanë zjarrfikësit lokalë.

Në Kanada, më shumë se 10 milionë hektarë tokë janë djegur tashmë në tym këtë vit.

”Sipas një raporti, 906 zjarre ishin ende aktive ditën e djeshme, duke përfshirë 570 jashtë kontrollit”, sipas të dhënave nga Qendra Kanadeze e Zjarrit. /atsh

Related posts

Kryeministri i ri i Skocisë udhëhoqi namazin në natën e parë në rezidencën zyrtare

rezart morina

Shefi i OKB-së dënon vendimin e Rusisë për të aneksuar rajonet ukrainase

admin

Kurti: Kosova s’ka aleate dhe mike më të rëndësishme se SHBA-në

rezart morina