RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kryeministri i Izraelit Yair Lapid uron Benjamin Netanyahun për fitoren në zgjedhje

kryeministri-i-izraelit-yair-lapid-uron-benjamin-netanyahun-per-fitoren-ne-zgjedhje

Kryeministri Yair Lapid ka telefonuar Benjamin Netanyahun për ta uruar për fitoren në zgjedhjet e Izraelit, njoftoi të enjten zyra e kryeministrit, pak më pak se 48 orë pas mbylljes së qendrave të votimit.

Me pothuajse të gjitha votat e numëruara, parashikimet e fundit sugjerojnë se ish-kryeministri Netanyahu dhe partitë aleate do të marrin 64 nga 120 ulëse.

Kurse, Lapid dhe aleatët e tij parashikohet të fitojnë 51.

Hadash/Taal, një parti arabe që nuk do të mbështeste asnjë nga liderët, parashikohet të fitojë pesë. Presidenti Isaac Herzog do të fillojë konsultimet me politikanët për formimin e një qeverie të re pasi rezultatet të certifikohen zyrtarisht më 9 nëntor, tha ai të mërkurën. /abcnews

Related posts

Ministri Krasniqi i shkarkon katër anëtarët serbë të ekipit menaxhues për themelimin e Asociacionit

admin

Borrell rendit hapat që Kurti duhet të ndërmerrë për shtensionim të situatës në veri

rezart morina

20 vite nga vënja e gurthemelit të xhamisë së re në Bresanë

admin